11 نکته مهم در انتخاب ساز برای کودکان

0
122
انتخاب ساز برای کودکان

این پرسش برای هر پدر و مادری که به دنبال یادگیری موسیقی توسط فرزندشان هستند پیش می‌آید که چه سازی برای کودکان مناسب است؟ برای پاسخ به این سؤال خواندن این مقاله جذاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در انتخاب ساز برای کودکان خود حتماً به فاکتورهای مختلفی همچون سن، سلایق و شخصیت فرزند خود توجه داشته باشید.

توانایی نواختن سازهای موسیقی می‌تواند یکی از عجیب‌ترین و بهترین تجربیات در زندگی هر انسانی باشد. معمولاً کودکان به‌طور طبیعی بسیار کنجکاو و خیال‌باف هستند و همین ویژگی‌ها به آن‌ها در یادگیری سریع کمک بسیاری می‌کند. توانایی نواختن و خواندن نت‌های موسیقی می‌تواند در آینده بر زندگی کودکانتان تأثیر بسزایی بگذارد و می‌تواند بعدها به آن‌ها کمک کند.

تحقیقات نشان داده‌اند که نواختن ساز موسیقی موجب پیشرفت مهارت‌های آکادمیک، پرورش مهارت‌های اجتماعی و حتی تقویت مهارت‌های فیزیکی می‌شود.

  • فاکتورهای عملی برای انتخاب ساز مناسب
  • سلایق و شخصیت کودک
  • آشنایی کودک با دنیای موسیقی
چه سازی برای کودکان مناسب است

فاکتورهای عملی برای انتخاب ساز مناسب کودکان

۱- فاکتور سن: بیشتر از شش سال، کمتر از شش سال

عامل سن را همیشه مدنظر قرار دهید. جهت انتخاب ساز برای کودکان بالای شش سال شما با طیف وسیعی از انواع سازهای موسیقی روبه‌رو هستید. برای کودکان زیر شش سال کار کمی مشکل تراست شما باید ببینید که کودک شما از لحاظ فیزیکی، توانایی هندل کردن چه نوع سازی را دارد. برای کودکان کمتر از شش سال پیانو و ویولن می‌تواند انتخاب مناسبی باشد و کودکان می‌توانند به‌راحتی این سازها را هندل کنند.

پیانو مناسب برای کودکان جهت ورود به دنیای موسیقی است و می‌تواند انتخاب فوق‌العاده‌ای باشد زیرا این ساز موجب رشد مهارت‌های بنیادی در فرد می‌شود. کودکان توسط پیانو می‌توانند موسیقی را بهتر درک کنند ازآنجایی‌که این ساز یک مثال تصویری از موسیقی است در کمک به فهم نظریه موسیقی کمک شایانی می‌کند.

ویولن نیز گزینه بسیار مناسبی برای کودکان است بخصوص از این نظر که این ساز در سایزهای مخصوص کودکان نیز تولید می‌شود. این ساز به کودک می‌آموزد که چگونه ساز را تنظیم کند که همین امر عامل مهمی در رشد مهارت‌های موسیقیایی است. برای اینکه بدانید چطور ویولن مناسب فرزندتان را انتخاب کنید مقاله ” راهنمای خرید ویولن خوب برای مبتدی ها ” را بخوانید.

چه سازی برای کودکان مناسب است

۲- نوع و ترکیب بدنی فرزند خود را ارزیابی کنید

برخی از کودکان ترکیب بدنی خاصی دارند که آن‌ها را به سمت سازهای خاصی مایل می‌کند. به‌عنوان‌مثال قد یکی از فاکتورهای بسیار مهم جهت انتخاب ساز برای کودکان است. کودکانی که قد کوتاهی دارند نمی‌توانند سازهای بزرگ‌تر از جثه خودشان همانند ساز باسون (فاگوت) را بنوازند.

مقاله‌ی مرتبط:  راهنمای خرید گیتار برای مبتدی‌ها، چطور اولین گیتارتان را بخرید؟

جهت انتخاب سازهای بادی که نیاز به دمیدن توسط دهان در ساز را دارند به سایز لب‌های فرزند خود دقت کنید. لب‌های کوچک‌تر برای سایزهای بادی چون ترومپت مناسب‌تر هستند درصورتی‌که لب‌های بزرگ‌تر با این نوع سازها تناسبی ندارند.

درصورتی‌که ساز پیانو را برای کودک خود انتخاب می‌کنید به سایز انگشتان او دقت کنید. انگشتان بلند و باریک برای نواختن پیانو مناسب‌تر هستند.

انتخاب ساز برای کودکان با ارتودنسی

۳- انتخاب ساز برای کودکان با سیم‌های دندان مخصوص ارتودنسی (بریس)

اگر کودک شما از بریس استفاده می‌کند و یا به‌زودی قصد ارتودنسی دندانش را دارید باید به این نکته توجه کنید که این امر تأثیر زیادی بر انتخاب نوع ساز می‌گذارد. بریس مانعی برای نواختن سازهای کلارینت و ساکسیفون در کودکان شما نمی‌شود. برای مثال سازهایی همچون فلوت، باسون و … می‌توانند با بریس نیز نواخته شوند. از طرفی دیگر سازهایی همچون هورن فرانسوی، ترومپت و یا توبا برای نواختن با بریس مناسب نیستند.

۴- به میزان تمرین منظم کودک خود توجه کنید.

کودک برای پیشرفت در زمینه موسیقی نیاز دارد که روزانه حدود بیست الی سی دقیقه تمرین کند؛ بنابراین شما باید سازی را انتخاب کند که به‌طور مرتب در منزل یا مدرسه بتوان نواخت و تمرین کرد.

آلات موسیقی برای کودکان

درصورتی‌که در منزل خود فضای زیادی ندارید برای ساز پیانو و درام دچار محدودیت خواهید شد. همچنین به صدای ساز نیز توجه کنید. اگر در محله و یا آپارتمانی آرام زندگی می‌کنید ممکن است همسایه‌ها از صدای بلند درامی که فرزند شما می‌نوازد شکایت کنند. امروزه بهترین پیانو دیجیتال و یا بهترین سازهای کوبه‌ای این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که با صدای کمتر بدون ایجاد مزاحمت برای کسی نواخته شوند.

البته لزوماً به دلیل عدم وجود مکان مناسب برای قرار دادن ساز دست رد به سینه سازهایی که به آن علاقه‌مند هستید نزنید. با مدرسه یا مکان آموزش موسیقی در نزدیکی محل زندگی خود هماهنگ کنید که کودکتان در ساعات غیر از مدرسه بتواند برای تمرین به آنجا مراجعه کند.

۵- به میزان مهارت هماهنگی کودک خود توجه کنید.

برخی از سازها مانند وودوارد و پرکاشن نیاز به مهارت هماهنگی بیشتری دارند. اگر فرزند شما در این زمینه ضعیف است آن‌ها را از انتخاب چنین سازهایی بر حذر دارید مگر اینکه خودش بسیار زیاد به یادگیری این ساز علاقه‌مند باشد. اگر کودکی واقعاً می‌خواهد که مثلاً درام یاد بگیرد، این فرصت را به او بدهید زیرا ممکن است در طول زمان به مهارت هماهنگی نیز دست پیدا کند.

سلایق و شخصیت کودک در انتخاب ساز

۶- به میزان اجتماعی بودن فرزندتان دقت کنید.

ساز مناسب برای کودکان

کودکانی که دوست دارند در مرکز توجه قرار بگیرند معمولاً جذب سازهایی می‌شوند که نمایش بیشتری را ارائه می‌دهند. پیش از انتخاب ساز برای کودکان به این ویژگی شخصیتی آن‌ها توجه کنید. فلوت از نوع سازهایی است که باید برای اجرای آن در گروه جلوتر از بقیه ایستاد. سازهای ساکسیفون و ترومپت نیز برای کودکان اجتماعی نیز مناسب است. برخی از کودکان نیز به دلیل خجالتی بودن ممکن است تمایلی به نواختن سازهای زهی نداشته باشند.

مقاله‌ی مرتبط:  راهنمای خرید سازهای کوبه ای ، معرفی انواع پرکاشن و درامز

۷- ارتباط خود با معلم موسیقی فرزندتان را حفظ کنید

اگر فرزند شما در آموزشگاه یا مدرسه موسیقی به یادگیری مشغول است حتماً به‌طور مرتب با معلم او در تماس و گفت‌وگو باشید؛ زیرا برخی از بچه‌ها شخصیت و عملکرد متفاوتی از خود در آموزشگاه نسبت به آنچه در منزل می‌بینید از خود نشان می‌دهند. با معلم فرزندتان صحبت کنید که فرزندتان در گروه بیشتر به چه سازی علاقه نشان می‌دهد؟ معلم موسیقی حتماً به شما خواهد گفت که چه سازی برای فرزندتان مناسب‌تر است.

سازهایی که نواختنش برای کودکان دشوار است

۸- نوع تفکر کودکتان را مدنظر قرار دهید

کودکانی با پایه تفکرات تحلیلی و کنجکاو برای نواختن سازهایی همچون پیانو گزینه بهتری هستند و از طرف دیگر کودکانی با ویژگی‌های اجتماعی با انتخاب سازهایی همچون فلوت و ترومپت می‌توانند موفق‌تر باشند.

آشنایی کودک با دنیای موسیقی

۹- توجه داشته باشید کدام قسمت آهنگ کودک شما را بیشتر جذب می‌کند

اجازه بدهید کودکتان همراه شما به موزیک‌های مختلف گوش کند. این کار به شما کمک می‌کند تا بهتر متوجه شوید که فرزندتان به کدام‌یک از سازهایی که در آهنگ نواخته می‌شود علاقه نشان می‌دهد. انواع سبک‌های مختلف موزیک، انفرادی و گروهی را به همراه فرزندتان گوش کنید و از او بخواهید که خوب گوش کند و صدای سازهای مختلف را در آن تشخیص بدهد. بعد از مدتی فرزند شما علاقه‌مندی خود به ساز موردنظرش را نشان خواهد داد. با این کار و تمرین می‌توانید در امر انتخاب ساز برای کودکان بهتر عمل کنید.

انتخاب ساز برای کودک

۱۰- درصورت امکان شرایط تست یک ساز را برای فرزندتان مهیا کنید.

انتخاب ساز مناسب برای کودکان و یا به‌طورکلی انتخاب ساز کودکان همیشه کار سختی بوده و هست. بخصوص اگر کودک شما به‌شدت مشتاق ساز و موسیقی باشد. پیش از خرید ساز برای کودکتان او را در معرض سازهای مختلف قرار بدهید و اجازه بدهید چند ساز را از نزدیک ببیند، لمس کند و آن را بنوازد. این کار انتخاب ساز برای کودکان را راحت‌تر می‌کند.

۱۱- به کودکتان فرصت کاوش در دنیای موسیقی را بدهید.

فرزند خود را به موزه‌های موسیقی و یا محل‌هایی که موسیقی در آن اجرا می‌شود ببرید و این امر به او اجازه می‌دهد تا ساز موردعلاقه خود را پیدا کند. از تغییر سبک‌های موسیقی توسط فرزندتان نهراسید کودکان می‌توانند به همان خوبی که بتهوون می‌نوازند، قطعه‌ای از بیتل ها را نیز اجرا کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید