انتخاب ساز مناسب برای کودکان؛ بهترین ساز برای شروع موسیقی کودکان کدام است؟

0
231
بهترین ساز برای کودکان ؛ چه سازی برای کودکان مناسب است؟

توانایی نواختن سازهای موسیقی می‌تواند یکی از عجیب‌ترین و بهترین تجربیات در زندگی هر انسانی باشد. معمولاً کودکان به طور طبیعی بسیار کنجکاو و خیال‌باف هستند و همین ویژگی‌ها به آن‌ها در یادگیری سریع موسیقی کمک بسیاری می‌کند. توانایی نواختن و خواندن نت‌های موسیقی می‌تواند در آینده بر زندگی کودکانتان تأثیر بسزایی بگذارد و می‌تواند بعدها به آن‌ها کمک کند. این پرسش برای هر پدر و مادری که به دنبال یادگیری موسیقی توسط فرزندشان هستند پیش می‌آید که چه سازی برای کودکان مناسب است؟

برای یافتن پاسخ این سؤال، خواندن این مقاله جذاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در انتخاب ساز برای کودکان خود، فاکتورهای مختلفی همچون سن، علاقه، شخصیت کودک و… وجود دارد که با توجه به آن‌ها باید بهترین گزینه را انتخاب کنید. با ما همراه باشید تا شما را در این مسیر یاری دهیم.

تحقیقات نشان داده‌اند که نواختن ساز موسیقی موجب پیشرفت مهارت‌های آکادمیک، پرورش مهارت‌های اجتماعی و حتی تقویت مهارت‌های فیزیکی می‌شود.

چه سازی برای کودکان مناسب است

نکات مهم در انتخاب بهترین ساز برای شروع موسیقی کودکان

۱- فاکتور سن: بیشتر از شش سال، کمتر از شش سال

عامل سن را همیشه مدنظر قرار دهید. هنگام انتخاب ساز مناسب برای کودکان بالای شش سال، شما با طیف وسیعی از انواع ساز برای کودکان روبه‌رو هستید. اما برای کودکان زیر شش سال کار کمی مشکل‌تر است و باید ببینید که کودک شما از لحاظ فیزیکی، توانایی نواختن چه نوع سازی را دارد. بهترین ساز برای شروع موسیقی کودکان کوچک‌تر از شش سال، پیانو و ویولن است؛ زیرا کودکان به راحتی قادر به کنترل کردن ساز به هنگام نواختن هستند.

پیانو گزینه بسیار مناسبی برای ورود به دنیای موسیقی است؛ زیرا این ساز موجب رشد مهارت‌های بنیادی در فرد می‌شود. کودکان توسط پیانو می‌توانند موسیقی را بهتر درک کنند و از آنجایی که این ساز یک مثال تصویری از موسیقی است، در کمک به فهم نظریه موسیقی کمک شایانی می‌کند.

ویولن نیز گزینه بسیار مناسبی برای کودکان است، به خصوص از این نظر که این ساز در سایزهای مخصوص کودکان نیز تولید می‌شود. این ساز به کودک می‌آموزد که چگونه ساز را تنظیم کند که همین امر عامل مهمی در رشد مهارت‌های موسیقیایی اوست. برای اینکه بدانید چطور ویولن مناسب فرزندتان را انتخاب کنید، مقاله ” راهنمای خرید ویولن خوب برای مبتدی ها ” را بخوانید.

چه سازی برای کودکان مناسب است

۲- نوع و ترکیب بدنی فرزند خود را ارزیابی کنید

برخی از کودکان ترکیب بدنی خاصی دارند که آن‌ها را به سمت سازهای خاصی مایل می‌کند؛ به عنوان مثال قد یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای انتخاب ساز آموزشی کودکان است. کودکانی که قد کوتاهی دارند، نمی‌توانند سازهای بزرگ‌تر از جثه خودشان همانند ساز باسون (فاگوت) را بنوازند.

برای انتخاب سازهای بادی که نیاز به دمیدن هوا توسط دهان در ساز را دارند، به سایز لب‌های فرزند خود دقت کنید. لب‌های کوچک‌تر عموما برای سازهای بادی چون ترومپت مناسب‌تر هستند در حالی که لب‌های بزرگ‌تر با این نوع سازها تناسبی ندارند. یا در مثالی دیگر، اگر ساز پیانو را برای کودک خود انتخاب می‌کنید، به سایز انگشتان او دقت کنید. انگشتان بلند و باریک برای نواختن پیانو مناسب‌تر هستند.

(چنانچه قصد تهیه بهترین نوع سنتور را دارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

انتخاب ساز برای کودکان با ارتودنسی

۳- انتخاب ساز برای کودکان با سیم‌های دندان مخصوص ارتودنسی (بریس)

اگر کودک شما از بریس استفاده می‌کند و یا به زودی قصد ارتودنسی دندان‌هایش را دارید، باید به این نکته توجه کنید که این امر تأثیر زیادی بر انتخاب نوع ساز می‌گذارد. بریس مانعی برای نواختن سازهای کلارینت و ساکسیفون در کودکان شما نمی‌شود؛ برای مثال سازهایی همچون فلوت، باسون و… می‌توانند با بریس نیز نواخته شوند. از سوی دیگر، سازهایی همچون هورن فرانسوی، ترومپت و یا توبا برای نواختن با بریس مناسب نیستند.

مقاله‌ی مرتبط:  معرفی برند کاسیو - CASIO

برای انتخاب بهترین ارگ برای مجلس مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

۴- به میزان تمرین منظم کودک خود توجه کنید

کودک برای پیشرفت در زمینه موسیقی نیاز دارد که روزانه حدود بیست الی سی دقیقه تمرین کند؛ بنابراین شما باید سازی را انتخاب کند که به‌طور مرتب در منزل یا مدرسه بتوان نواخت و تمرین کرد.

آلات موسیقی برای کودکان

در صورتی که در منزل خود فضای زیادی ندارید، خرید ساز پیانو و درام شما را دچار محدودیت خواهد کرد. همچنین به صدای ساز نیز توجه کنید. اگر در محله و یا آپارتمانی آرام زندگی می‌کنید ممکن است همسایه‌ها از صدای بلند درامی که فرزند شما می‌نوازد، شکایت کنند.

امروزه بهترین پیانو برای شروع و یا بهترین ساز کوبه ای این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که با صدای کمتر بدون ایجاد مزاحمت برای کسی نواخته شوند.

البته لزوماً به دلیل عدم وجود مکان مناسب برای قرار دادن ساز، دست رد به سینه سازهایی که به آن علاقه‌مند هستید نزنید. با مدرسه یا مکان آموزش موسیقی در نزدیکی محل زندگی خود هماهنگ کنید که کودکتان در ساعات غیر از مدرسه بتواند برای تمرین به آنجا مراجعه کند.

۵- به میزان مهارت هماهنگی کودک خود توجه کنید

برخی از سازها مانند وودوارد و پرکاشن نیاز به مهارت هماهنگی بیشتری دارند. اگر فرزند شما در این زمینه ضعیف است، از انتخاب چنین سازهایی خودداری کنید مگر اینکه کودک شما بسیار زیاد به یادگیری این ساز علاقه‌مند باشد. اگر کودکی واقعاً می‌خواهد که مثلاً درام یاد بگیرد، این فرصت را به او بدهید زیرا ممکن است در طول زمان به مهارت هماهنگی نیز دست پیدا کند.

چنانچه قصد یادگیری و آموزش آنلاین سه تار مبتدی را دارید، برای تماشای مجموعه‌ ویدیوهای آموزشی آنلاین کلیک کنید!

۶- به میزان اجتماعی بودن فرزندتان دقت کنید

ساز مناسب برای کودکان

شخصیت کودک در انتخاب ساز، یکی دیگر از فاکتورهایی است که باید به آن توجه کنید. کودکانی که دوست دارند در مرکز توجه قرار بگیرند معمولاً جذب سازهایی می‌شوند که نمایش بیشتری را ارائه می‌دهند. پیش از انتخاب ساز برای کودکان به این ویژگی شخصیتی آن‌ها توجه کنید. فلوت از نوع سازهایی است که باید برای اجرای آن در گروه جلوتر از بقیه ایستاد. سازهای ساکسیفون و ترومپت نیز برای کودکان اجتماعی مناسب است. برخی از کودکان نیز به دلیل خجالتی بودن ممکن است تمایلی به نواختن سازهای زهی نداشته باشند.

۷- ارتباط خود با معلم موسیقی فرزندتان را حفظ کنید

اگر فرزند شما در آموزشگاه یا مدرسه موسیقی به یادگیری مشغول است، حتماً به طور مرتب با معلم او در تماس و گفت‌وگو باشید؛ زیرا برخی از بچه‌ها شخصیت و عملکرد متفاوتی از خود در آموزشگاه نسبت به آنچه در منزل می‌بینید، نشان می‌دهند. با معلم فرزندتان صحبت کنید که فرزندتان در گروه بیشتر به چه سازی علاقه نشان می‌دهد؟ معلم موسیقی حتماً به شما خواهد گفت که چه سازی برای فرزندتان مناسب‌تر است.

(برای یافتن پاسخِ سوال یادگیری فلوت چقدر طول میکشد ، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

سازهایی که نواختنش برای کودکان دشوار است

۸- نوع تفکر کودکتان را مدنظر قرار دهید

کودکانی با پایه تفکرات تحلیلی و کنجکاو برای نواختن سازهایی همچون پیانو گزینه بهتری هستند و از طرف دیگر کودکانی با ویژگی‌های اجتماعی، با انتخاب سازهایی همچون فلوت و ترومپت می‌توانند موفق‌تر باشند.

مقاله‌ی مرتبط:  راهنمای خرید پیانو، برای شروع پیانوی آکوستیک بهتر است یا دیجیتال؟

۹- توجه داشته باشید کدام قسمت آهنگ کودک شما را بیشتر جذب می‌کند

اجازه بدهید کودکتان همراه شما به موزیک‌های مختلف گوش کند. این کار به شما کمک می‌کند تا بهتر متوجه شوید که فرزندتان به کدام یک از سازهایی که در آهنگ نواخته می‌شود، علاقه نشان می‌دهد. انواع سبک‌های مختلف موزیک، انفرادی و گروهی را به همراه فرزندتان گوش کنید و از او بخواهید که خوب گوش کند و صدای سازهای مختلف را در آن تشخیص بدهد. بعد از مدتی فرزند شما علاقه‌مندی خود به ساز موردنظرش را نشان خواهد داد. با انجام این کار می‌توانید بهترین ساز برای کودکان را انتخاب نمائید.

(برای آشنایی با انتخاب ساز بر اساس شخصیت ، می‌توانید این مقاله را نیز مطالعه کنید)

انتخاب ساز برای کودک

۱۰- شرایط تست یک ساز را برای فرزندتان مهیا کنید

انتخاب آلات موسیقی برای کودکان همیشه کار سختی بوده و هست. به خصوص اگر کودک شما به شدت مشتاق یادگیری ساز و موسیقی باشد. پیش از خرید ساز برای کودکتان، او را در معرض سازهای مختلف قرار بدهید و اجازه بدهید چند ساز را از نزدیک ببیند، لمس کند و آن را بنوازد. این کار انتخاب بهترین ساز برای شروع موسیقی کودکان را راحت‌تر می‌کند.

۱۱- به کودکتان فرصت کاوش در دنیای موسیقی را بدهید

فرزند خود را به موزه‌های موسیقی و یا محل‌هایی که موسیقی در آن اجرا می‌شود ببرید. این امر به او اجازه می‌دهد تا ساز مورد علاقه خود را پیدا کند. از تغییر سبک‌های موسیقی توسط فرزندتان نهراسید؛ کودکان می‌توانند به همان خوبی که بتهوون می‌نوازند، قطعه‌ای از بیتل‌ها را نیز اجرا کنند.

(برای آشنایی با نرم افزار آموزش نت خوانی مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

سوالات متداول درباره بهترین ساز برای یادگیری نوجوانان

۱- نام سازهایی که نواختنش برای کودکان دشوار است؟

انتخاب سازهای مخصوص کودکان باید با توجه به سن، ویژگی‌های جسمانی و علاقه کودک شما انجام شود. برای مثال نواختن سازهایی همانند ترومپت که نگه داشتن آن به هنگام نواختن نیاز به نیروی زیادی از سوی دست دارد، می‌تواند برای فرزند شما دشوار باشد. همچنین پیانو یکی از سازهایی است که یادگیری و کسب مهارت در آن ممکن برای برخی از کودکان دشوار باشد زیرا پیانو از جمله سازهایی است که نیاز به درک هارمونی، ریتم، ملودی و حرکت‌ها به صورت همزمان دارد.

۲- بهترین ساز برای کودکان چیست؟

اگر قصد تهیه ساز برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال را دارید، بهترین انتخاب پیانو و یا ویولن است؛ زیرا کنترل کردن آن‌ها به هنگام نواختن، کار چندان دشواری نیست. اما اگر فرزند شما بیشـتر از ۶ سال سن دارد، می‌توانید به سراغ طیف گسترده‌‌تری از سازهای بروید.

سخن پایانی

انتخاب ساز برای کودکان از جمله تصمیم‌هایی است که می‌تواند برای والدین چالش برانگیز باشد. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با نکات متنوعی آشنا کنیم که می‌توانید با در نظر گرفتن آن‌ها، گزینه مناسب‌تری را برای فرزند خود را انتخاب کنید، از جمله سن، ویژگی‌های شخصیتی، قد، علاقه او به یک سبک موسیقی خاص و… امیدواریم بتوانید با مطالعه این مقاله، بهترین گزینه را از میان انواع سازهای کودکانه انتخاب کنید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید