19 گام برای اینکه در نواختن ویولن حرفه ای شوید

نکات نواختن ویولن
نکات نواختن ویولن

تصمیم گرفته‌اید که ویولونیست شوید؟ تبریک می‌گوییم؛ اما این تازه اولین قدم است. برای ویولونیست حرفه‌ای شدن، نواختن ویولن حرفه ای و یادگیری ویولن راه زیادی در پیش دارید. در این مقاله نوزده گام کاربردی که می تواند رویای حرفه ای شدن شما در زمینه نواختن ویولن را واقعیت ببخشد، معرفی کرده ایم. با استفاده از این نکات می توانید به آنچه می خواهید نزدیک تر شوید.

۱ – استایل خود را داشته باشید

شاید این‌گونه فکر کنید که تمام ویولونیست های کلاسیک کت‌وشلوارهای رسمی با پاپیون و کروات می‌پوشیده‌اند. دوباره فکر کنید. می‌بینید که بزرگ‌ترین نام‌های این عرصه در پی شکستن سنت‌ها هستند. می‌توانید افرادی همچون نیگل کندی، دیوید گرت و … را ببینید که با موهای به‌هم‌ریخته، شلوار جین و تی‌شرت نوازندگی می‌کنند. برای ویولنیست شدن برای خودتان استایل تعیین کنید نیازی نیست پیرو سنت‌ها باشید.

(چنانچه قصد یادگیری و آموزش سه تار به صورت آنلاین را دارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

ویولونیست حرفه ای دیوید گرت

۲ – اسلحه خود را انتخاب کنید

بله اسلحه، ساز شما اسلحه شماست. ممکن است از آن دسته افراد ثروتمند باشید که برای خرید ساز صدها میلیون تومان هزینه می‌کنند و بهترین مارک ویولن حرفه ای یعنی استرادیواریوس را می‌خرند یا اینکه توانایی هزینه زیاد کردن برای ساز را ندارند و با یک ساز متوسط کار خود را ادامه می‌دهند و قیمت ویولن مبتدی برایشان اهمیت زیادی دارد. درهرصورت باید سازی را انتخاب کنید که هم از پس هزینه آن بربیایید و هم اینکه از نواختن ویولن خود نهایت لذت را ببرید و آن را چون عضوی از خانواده هنری خود بدانید.

۳ – به لوازم جانبی بیش از آنچه فکر می‌کنید اهمیت دهید

در کل لوازم جانبی بسیاری هستند که نواختن ویولن را برای شماراحت‌تر می‌کنند، آرشه بهتر، یک تیونر باکیفیت، لوازمی که زیر چانه می‌گذارید تا پوستتان در تماس با ساز زخم نشود و …داشتن لوازم جانبی بهتر نشان‌دهنده حرفه‌ای بودن شماست البته به شرطی که از تمامی آن‌ها استفاده کنید.

۴ – ویولن شما به تنظیم نیاز دارد

یعنی اینکه ساز شما همیشه برای نواختن آماده نیست و فراموش نکنید پیش از هر تمرین و نواختن ویولن باید آن را تنظیم و کوک کنید.

۵ – افزایش مهارت‌های فنی

مهارت تعویض سیم‌ها را در خود پرورش دهید و سعی کنید در این زمینه استاد شوید. بدون شک به‌طور مرتب به تعویض سیم‌ها نیاز پیدا خواهید کرد.

(برای آشنایی و تهیه بهترین مارک گیتار الکتریک حتما این مقاله را بخوانید!)

نواختن ویولن حرفه ای

۶ – بهره‌گیری از برنامه‌های جانبی

علاوه بر بهره‌گیری از استادان خوب می‌توانید از اپلیکیشن های آموزش ویولن نیز استفاده کنید. شاید استاد همیشه در دسترس نباشد بنابراین با نصب این برنامه‌ها بر روی گوشی هوشمند یا لپ‌تاپ خود از مزایای آموزش مجازی برخوردار شوید.

یادگیری مهم ترین اصطلاحات موسیقی کلاسیک و پاپ

(برای آشنایی با بهترین آموزشگاه های موسیقی تهران مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

۷ – ضبط آنچه می‌نوازید

یکی از راه‌های مؤثر برای حرفه‌ای نواختن ویولن این است که بشنوید چه می‌نوازید. ازآنجایی‌که در اوایل کار ممکن است تمام توجهتان به نت باشد ممکن است نتوانید روی کلیت موسیقی نواخته شده تمرکز کنید؛ بنابراین راه پیشنهادی ما به شما ضبط صدای موسیقی نواخته شده و دوباره گوش کردن آن است.

(برای آشنایی با ساز ویولا مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم!)

۸ – سلامتی را جدی بگیرید

برای ماساژ و رسیدگی به گردن خود پول پس‌انداز کنید. ازآنجایی‌که ساز ویولن توسط چانه نگهداری می‌شود و به‌طورکلی شرایط نواختن آن، فشار زیادی به گردن وارد می‌شود و لازم است که به‌سلامتی خود اهمیت بدهید. مادامی‌که قدرت بدنی خوبی داشته باشید می‌توانید به یک نوازنده خوب تبدیل شوید. (درصورتی‌که گردن شما دچار کبودی یا زخم شد با کرم‌های پوشش‌دهنده می‌توانید آن را کاور کنید)

۹ – اول تمرین، آخر تمرین

تا جایی که می‌توانید خود را در معرض تمرین قرار دهید. برای این کار سعی کنید یک اتاق مجزا برای خودتان در نظر بگیرید تا صدای سازتان مزاحم اوقات دیگران نشود. در اوایل کار تمرین کردن برایتان سخت و حتی دردناک خواهد بود اما پس از گذشت زمان به تمرین کردن عادت خواهید کرد. حتی به نحوه تمرین ویولن دقت کنید. ببینید در چه ساعاتی از شبانه‌روز، در چه شرایط و با چه شیوه‌ای بهتر تمرین می‌کنید.

(برای آشنایی با سازهایی که نواختنش برای کودکان دشوار است ، می‌توانید این مقاله را نیز مطالعه کنید)

۱۰ – خودتان را تشویق کنید

برای کوچک‌ترین پیشرفتی خودتان را در آغوش بکشید. شاید برای خیلی از افراد این سؤال پیش بیاید که چگونه یک ویولنیست حرفه‌ای بشویم؟ پاسخ‌های زیادی برای این پرسش وجود دارد اما یکی از حیاتی‌ترین این سؤالات حفظ انگیزه است.

تحت هیچ شرایطی انگیزه خود را از دست ندهید و نگذارید سختی‌های راه شمارا از هدفتان دور کنید. از اشتباهاتتان بگذرید و برای کوچک‌ترین پیشرفتتان خود را لایق بزرگ‌ترین تشویق‌ها از جانب خودتان بدانید.

۱۱ – زحمتتان را به رخ همه بکشید

از تلاشتان به دیگران بگویید. تمرین‌های سخت و طاقت‌فرسایتان را به همه بگویید. این کار خودبه‌خود در شما نیرو و انرژی تولید می‌کند. به‌عنوان‌مثال اگر برای صرف قهوه، چایی یا هر وعده غذایی از اتاقتان خارج می‌شوید ابراز کنید که سخت مشغول تمرین هستید. بگذارید دیگران هم به این باور برسند که شما تمام عزمتان را جزم کرده‌اید تا یک ویولنیست حرفه‌ای شوید.

معرفی برند استگ - Stagg

۱۲ – تمرین رکن اصلی زندگی هنری شماست

بیشتر و بیشتر تمرین کنید. تمرین هیچ‌گاه تمامی ندارد. حتی اگر حرفه‌ای هم شوید باز باید تمرین کنید. برای بهتر شدن تا آخرین روز زندگی خود فرصت دارید و از هیچ لحظه‌ای نباید به‌سادگی بگذرید حتی اگر روزی در نواختن ویولن هم بهترین بودید.

۱۳ – مطالعه کنید

درست است که تمرین رکن اصلی یادگیری است ولی قرار نیست بدون مطالعه پیش بروید. در زمینه‌ساز و یا حتی زندگینامه بزرگان نواختن ویولن مطالعه کنید. این کار به شما انگیزه و الگو می‌دهد. (برای آشنایی با بهترین کتاب های تئوری موسیقی حتما این مقاله را مطالعه کنید!)

۱۴ – از سازتان همچون بدنتان مراقبت کنید

اهمیت دادن به‌سلامتی، ورزش و تغذیه سالم به شما حتماً کمک خواهد کرد اما باید هوای سازتان را هم داشته باشید. آن را از محیط‌های مرطوب یا خیلی خشک دور نگاه‌دارید، مراقب باشید ضربه نخورد و در بهترین شرایط نگهداری شود.

مراقبت از ساز ویولن

۱۵ – ارتباط با متخصص را فراموش نکنید

در زمینه تعمیرات، نگهداری و ترمیم ساز همیشه و همیشه با یک متخصص حاذق در ارتباط باشید. ساز خود را به دست هرکسی نسپارید.

۱۶ – به تنوع ایمان بیاورید

حتی اگر بر روی یک سبک خاص در نواختن ویولن معتقد هستید سعی کنید سبک‌های دیگر را هم بشنوید و چه‌بسا گاهی تمرینی هم در آن زمینه داشته باشید. به یک زمینه خاص بسنده نکنید و ویولن را از جنبه‌های مختلف بیاموزید.

۱۷ – خودتان باشید

این به این معنیست که تقلید ممنوع. داشتن الگو هیچ ایرادی ندارد اما تقلید پر از اشکال است. برای نواختن ویولن باید خود منحصربه‌فردتان باشید.

۱۸ – خودتان را لایق بهترین آموزش بدانید

هرگاه پیشرفتی را در کار خود مشاهده کردید و احساس کردید که استادتان نکته جدیدتری برای آموزش به شما ندارد یک فرد ماهرتر و نوازنده متخصص‌تری را جایگزین کنید. نکته مهم در ویولنیست شدن حرفه‌ای، آموزش همیشگی است. فرصت آموختن از بهترین‌ها را از خود دریغ نکنید.

۱۹ – حافظه‌تان را تقویت کنید

شما در هنر خود نیازمند به خاطر سپردن نت‌ها و ملودی‌ها هستید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید، با تمرین‌های مختلف حافظه خود را تقویت کنید. فراموشی می‌تواند مانع بزرگی بر سر راه نواختن ویولن باشد.

با توجه به نکاتی که در این مقاله ذکر شد می‌توانید فرصت تبدیل‌شدن به یک ستاره در هنر نواختن ویولون را به دست آورید. البته نکات بسیاری دیگری هم وجود دارند که مجال اشاره به آن‌ها نبود. با مطالعه سایر مقالات و کتاب‌ها می‌توانید تمام راه‌هایی که حرفه‌ای‌ها طی کرده‌اند را بخوانید و آن‌ها سرمنشأ عمل خود قرار دهید.

معرفی بهترین مارک ویولن برای شروع و بهترین مارک ویولن حرفه ای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید