آموزش سه تار به صورت آنلاین ممکن است؟

0
68
آموزش سه تار

سه تار یکی از سازهای خوش‌نوا در رده سازهای سنتی است که افراد بسیاری علاقه‌مند به یادگیری و نواختن آن هستند. همان‌طور که حتماً می‌دانید برای آموزش هر ساز موسیقی باید وقتی را صرف یادگیری، کلاس، استاد و درس کرده و وقتی را نیز به تمرین اختصاص دهید. در واقع تمرین و تکرار مکمل فرآیند یادگیری است؛ اما سؤالی که ممکن است پیش بیاید این است که با این ‌همه مشغله که این روزها گریبان زندگی‌مان را گرفته و یا هزینه‌های سرسام‌آوری که در زمینه‌های مختلف پرداخت می‌کنیم آیا امکان دارد با صرف پول و زمان کمتر نتیجه گرفت و سازی را آموخت؟ پاسخ به این سؤال بله است.

هر چه سرمان با زندگی شلوغ‌تر می‌شود از طرف دیگر تکنولوژی خدمات سودمندی در اختیارمان می‌گذارد که خودمان و علاقه‌مندی‌هایمان یادمان نرود. یکی از این موارد نو، آموزش از راه دور و به‌صورت آنلاین است. در واقع با استفاده از اپلیکیشن های آموزش سه تار زدن، سی دی و دی‌وی‌دی آموزشی و یا با استفاده از ویدیوهایی که می‌توان آن‌ها را از اینترنت دانلود کرد با صرف هزینه کمتری آموزش سه تار آنلاین را شروع خواهید کرد. البته نباید فراموش کرد این مدل از آموزش هم دارای کیفیت‌های متفاوتی است و سعی کنید از آموزش آنلاینی استفاده کنید که آموزش صفر تا صد سه تار را در اختیار شما قرار دهد. در این مقاله اصولی که برای آموزش سه تار به صورت آنلاین نیاز دارید را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 • آموزش سه تار آنلاین مناسب چه افرادی است؟
 • از کجا شروع کنیم؟
 • نکاتی که برای آموزش سه تار به‌صورت آنلاین باید بدانید
 • آموزش تنظیم سیم‌های سه تار در دستگاه‌های مختلف
آموزش سه تار آنلاین مناسب چه افرادی است؟

آموزش سه تار آنلاین مناسب چه افرادی است؟

افراد ممکن است به دلایل مختلفی از آموزش سه تار به‌صورت مجازی استقبال کنند. برخی به علت مشغله‌های کاری امکان خالی کردن زمان جهت رفت‌وآمد به کلاس را ندارند. برخی از افراد توانایی پرداخت هزینه‌های کلاس و همچنین هزینه مسیر را نیز ندارند. افراد دیگری ممکن است هم هزینه و هم وقت را داشته باشند اما در مکانی زندگی می‌کنند که تا نزدیک‌ترین کلاس موسیقی کیلومترها فاصله است. برخی از افراد هم ممکن است به علت محدودیت‌های جسمانی امکان حضور در کلاس را نداشته باشند. پس این افراد ترجیح می‌دهند که به‌جای پشیمان شدن از یادگیری نواختن سه تار از تکنولوژی استفاده کرده و آموزش آنلاین ببینند. درصورتی‌که هیچ‌گونه از این شرایط را ندارید اما به‌خوبی می‌توانید خودآموز باشید و خودتان در خانه مطالب مختلف را یاد بگیرید این مدل آموزش برای شما هم مفید است.

اگر از آن دسته افرادی هستید که برای یادگیری نیاز به معلم دارید و یک زور و اجباری باید پشت سرتان باشد و شما را به جلو هل بدهد اصلاً آموزش مجازی برای شما مناسب نیست.

از کجا شروع کنیم؟

در آموزش سه تار زدن آنلاین شما نکته‌های متفاوتی را که برای آموزش سه تار ضروری است را خواهید آموخت. برای مثال چگونگی تنظیم و کوک سیم‌ها، چگونگی تنظیم هر یک از سیم‌ها بر نت خاص، نواختن سه تار و حتی در برخی موارد به شما آموزش تعویض سیم هم داده می‌شود. در آموزش آنلاین درواقع شما این امکان را دارید که استاد را به خانه خود آورده و ساعت‌های کلاستان و طول جلساتتان را خودتان تعیین کنید. مدیریت کلاس آموزشی به دست شما است و هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد؛ اما ممکن است این سؤال برای هنرجو پیش بیاید که از کجا شروع کنم؟ ابتدا به سراغ چه درس‌هایی بروم؟ در این بخش به شما راهکارهای خوبی ارائه خواهیم داد.

مقاله‌ی مرتبط:  لیست بهترین کیس و کاور آلات موسیقی

کتاب:

برای آموزش سه تار نیز باید از کتاب‌هایی که توسط اساتید برجسته این حوزه چاپ‌شده و حاصل سالیان سال تجربه و هنر آنان است استفاده کنید. کتاب‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد که می‌توانید با مراجعه به کتاب‌فروشی‌ها به‌صورت حضوری و یا حتی به‌صورت الکترونیک از طریق سایت‌های فروش کتاب خریداری کنید. برای یادگیری‌های اولیه باید به سراغ آموزش سه تار مقدماتی بروید و مطالب آن را با دقت بخوانید. یکی از بهترین کتاب‌هایی که ما در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم کتاب آموزش سه تار استاد جلال ذوالفنون است. ایشان در کتاب خود از مبانی تئوری موسیقی و ساز سه تار شروع کرده‌اند و انواع تکنیک‌ها را با زبانی ساده به خواننده می‌آموزد. درصورتی‌که در درک و دریافت برخی مفاهیم دچار مشکل بودید همان موضوع را در اینترنت سرچ کنید و از زبان استادهای دیگر با روش‌های مختلف حتماً برایتان روشن‌تر خواهد شد.

برای آموزش هر علم، تکنیک یا هنری باید در آن زمینه مطالعه کنید. بدون مطالعه کافی موفقیتی به دست نخواهید آورد.

نحوه نشستن و به دست گرفتن ساز:

روی یک صندلی با ارتفاع مناسب بنشینید، نه زیاد به جلو خم شده و نه خیلی به آن تکیه دهید. کمر خود را در حالت قائم و ازآنجایی‌که کاسه روی ران راست قرار می‌گیرد آن را بالاتر از پای چپ قرار دهید. نت خود را حتماً بر روی یک‌پایه قابل تنظیم قرار دهید که برای خواندن آن مجبور نباشید خیلی خم شوید.حرکت بعدی یادگیری نحوه صحیح قرار دادن دست راست و چپ بر روی ساز است. اگر راست‌دست هستید بدانید که این دست در سه تار اهمیت ویژه‌ای دارد. نحوه صحیح قرار دادن دست راست روی کاسه، نحوه نگهداری مشت، نحوه لمس و ضربه زدن انگشت اشاره به سیم‌ها بسیار مهم است. در نظر بگیرید که حرکت انگشت اشاره باید از کنار انگشت وسط باشد نه انگشت شست. انگشت حلقه و انگشت کوچک باید روی کاسه قرار بگیرند؛ و اما در مورد دست چپ، دسته ساز را باید بین انگشت اشاره و کف دست چپ قرار داد و در این حالت انگشت شست پشت چوب را لمس کند. برخلاف تار، در سه تار حفظ تعادل ساز بر عهده دست چپ است. انگشتان دست چپ بین پرده‌ها حرکت می‌کنند و روی سیم‌های مختلف قرار می‌گیرند. سعی کنید انگشتتان را خیلی بی‌رمق و شل روی سیم‌ها نگذارید زیرا این کار باعث به وجود آمدن صدای ناخوشایندی می‌شود.

آموزش صفر تا صد سه تار

نواختن ساز:

پس از مطالعه مبانی موسیقی و ساز سه تار و آشنایی کامل با ساز و قسمت‌های مختلف آن و حتی چگونگی در دست گرفتن آن، حالا به مرحله اصلی انگشت گذاشتن بر روی سیم وارد می‌شوید. تا سیم‌ها را به لرزش درنیاورید نمی‌توانید صدا و نوایی تولید کنند. این قسمت آغاز مهارت نواختن سه تار است. آموزش‌ها معمولاً در دستگاه‌های مختلفی همچون، شور، ماهور و دشتی و … ادامه پیدا می‌کند. بهتر است ابتدا از دستگاه ماهور شروع کنید. تمامی مطالب مربوط به چگونگی نواختن در این دستگاه، تنظیم سیم روی نت خاص و … را دنبال کنید. پس‌ازاینکه روی یک دستگاه مهارت کافی را به دست آوردید به سراغ درس‌های دستگاه بعدی بروید.

نکاتی که برای آموزش سه تار به‌صورت آنلاین باید بدانید

 • اولین گام برای آموزش، مسلماً خرید سه تار است پس‌ازاینکه بهترین سه تار خود را تهیه کردید حالا باید وارد وادی آموزش سه تار شوید.
 • در آموزش آنلاین سه تار تمامی درس‌ها را به ترتیب و پشت سر هم ادامه دهید؛ زیرا هر درس پیش‌نیاز یادگیری درس بعدی است.
 • شما در آموزش آنلاین سه تار یا هر نوع ساز دیگر این امکان را دارید که هر درس را بارها و بارها تکرار کنید و حتی چندین بار ویدیو را ببینید. امکانی که به دلیل محدودیت زمانی در کلاس برای شما فراهم نیست.
 • ازآنجایی‌که در آموزش مجازی از حضور استاد خبری نیست پس تکلیف هم نخواهید داشت و این موضوع ممکن است باعث شود خیلی تمرین‌های خود را جدی نگیرید. برای پیشرفت و تمرین مداوم برای خودتان برنامه‌ریزی کنید و در برنامه روزانه خودحتما مدت‌زمانی را برای تمرین اختصاص دهید.
 • جهت یادگیری آنلاین باید ابتدا ویدیو را با دقت کامل تماشا کنید. سعی نکنید در همان بار اول تمامی مطالب ویدیو را روی سازتان پیاده کنید. پس ابتدا به‌خوبی گوش کنید سپس آن را اجرا کنید.
آموزش سه تار آنلاین
 • به این نکته توجه داشته باشید که هر نت و تون در دستگاه‌های مختلف متفاوت است و با تغییر آن‌ها لحن و حالت صدای ساز تغییر می‌کند؛ بنابراین سعی کنید که تمام نکات مربوط به تنظیمات سه تار در دستگاه‌های مختلف را بیاموزید.
 • آنچه روشن است این نکته است که ممکن است در آموزش مجازی کمی با کندی پیش روید. از این بابت احساس نگرانی نکرده و دلسرد نشوید. سرعت یادگیری در افراد مختلف متفاوت است و غیرازآن مهم‌ترین نکته یادگیری و توانایی در نواختن است. اگر متوجه شدید که روندتان خیلی کند پیش می‌رود و پیشرفتی هم حاصل نشده حتماً درروش‌هایی که برای تمرین و یادگیری انتخاب کرده‌اید تجدیدنظر کنید.
 • بهتر است که فیلم‌های آموزشی را در تلویزیون ببینید، زیرا با کمک تصاویر بزرگ‌تر دقت بیشتری هم بخصوص در زمینه انگشت گذاری روی سیم و مضراب‌ها خواهید داشت.
 • یکی از بزرگ‌ترین مزایای آموزش سه تار به‌صورت آنلاین این است که هنرجو وابستگی به استاد ندارد و به‌صورت کاملاً مستقل شروع به یادگیری می‌کند.

حتما بخوانید:

قیمت سه تار حرفه ای

راهنمای خرید سه تار

 • درصورتی‌که از نوع تمرین و قطعه‌ای که می‌نوازید خیلی مطمئن نیستید و باوجود تمرین‌های مکرر هنوز هم گوشتان در برخی جاها صدای دلنوازی نمی‌شنود می‌توانید هر یک ماه یا بیشتر از یک استاد وقت بگیرید و تنها در یک جلسه رفع اشکال کنید. این جلسات هزینه زیادی برایتان به‌جا نمی‌گذارد چون دائمی نیست.
 • در نحوه به دست گرفتن ساز، نشستن و جایگاه قرارگیری دستان و انگشتان خود بسیار دقت کنید؛ زیرا می‌تواند منجر به مشکلات جسمانی و درد در نواحی کمر و مچ و ساعد نوازنده شود.
 • آموزش تنظیم سیم‌های سه تار در دستگاه‌های مختلف
مقاله‌ی مرتبط:  راهنمای خرید سه تار ، نکات مهم در انتخاب سه تار مناسب

برای کوک سیم‌ها از دو روش تیونر و گوشی می‌توان استفاده کرد. معمولاً مبتدی‌ها روش تیونر را ترجیح می‌دهند زیرا با کمک این دستگاه کار بسیار راحت می‌شود. درروش گوشی با کمک گوش‌هایتان ساز را تنظیم می‌کنید و باید با صدای نت‌ها آشنایی کافی داشته باشید. به‌طورکلی کوک اصلی سه تار به‌صورت دو (سیم اول)، سل، دو، دو است.

 • دستگاه ماهور: تنظیمات بر اساس کوک پایه تنظیم می‌شود یعنی دو (سیم اول)، سل، دو، دو.
 • دستگاه شور: دو (سیم اول)، سل، دو، فا
 • دستگاه بیات ترک: دو (سیم اول)، سل، سی بمل، فا
 • دستگاه سه‌گاه: دو (سیم اول)، سل، لا کرن، فا
 • دستگاه همایون، نوا و اصفهان: دو (سیم اول)، سل، ر، ر
 • دستگاه راست‌پنج‌گاه: دو (سیم اول)، فا، دو، دو

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید