تفاوت ویولن و ویولا (ویولن آلتو) چیست؟

0
135
تفاوت ویولن و ویولا چیست؟

برای بررسی تفاوت ویولن و ویولا باید به تاریخچه این سازها برگردیم، سازهای اصلی و اورجینال در قرن پانزدهم ویولا داگامبا نامیده می‌شدند که شباهت زیادی به ویولن سل های امروزی و مدرن داشتند زیرا باید بین دو پا نگاه داشته می‌شدند. پس از گذشت زمان این سازها به‌گونه‌ای شکل گرفتند که بشود آن‌ها را با دست نگاه داشت و قسمتی از آن زیر چانه قرار بگیرند. این ساز ویولن دابراچو نامیده می‌شد که همانند ویولن‌های امروزی بود و برای لاین های بالاتر ملودی در موسیقی استفاده می‌شد. هنگامی‌که این سازها توانایی نگاه‌داشتن با چانه و دست را پیدا کردند به ویولا و ویولن امروزی بدل شدند.

این‌گونه به نظر می‌رسد ابتدا ویولا وجود داشت، سپس به‌منظور رفع نیاز به صدای بالاتر و انفرادی‌تر ویولن پا به عرصه دنیای ساز و موسیقی گذاشت. تفاوت ویولن و ویولا علاوه بر تقدم و تأخر آن‌ها در جنبه‌های دیگری نیز جاری است، قیمت ویولن و ویولا، اندازه، نوع صدا، نوع نت‌ها و … عناصری است که موجب تفاوت ویولن و ویولا می‌شود. در این مقاله شما با اصلی‌ترین تفاوت ویولن و ویولا از جنبه‌های مختلف آشنا خواهید شد.

مهمترین تفاوت ویولن و ویولا

ویولن و ویولا هر دو از خانواده سازهای زهی هستند. این دو ساز شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند و به یک‌شکل نواخته می‌شوند. زیر چانه قرارگرفته و نوازنده با استفاده از آرشه یا کمان آن را می‌نوازد. اولین سازنده پرآوازه ساز ویولن شخصی به نام آندره آماتی بود که در اوایل قرن شانزدهم ساخت این ساز را شروع کرد. اولین نسخه‌های ویولن برای کپی صدای آوازهای سوپرانو و آلتو در اپرا استفاده می‌شد.

به‌مرور زمان و کسب تجربه‌های جدیدتر کم‌کم به شکل امروزی که شاهد آن هستیم تبدیل شد. درحالی‌که دو ساز ویولن و ویولا یکسان به نظر می‌رسند ولی درواقع تفاوت ویولن و ویولا نیز مشهود و قابل بررسی است و همین تفاوت ها است که سبب می‌شود آن‌ها با صداهایی به همان اندازه پرقدرت و منحصربه‌فرد از یکدیگر متمایز شوند. ساز ویولن و ویولا را می‌توان به‌عنوان دو ساز پسرعمو در نظر گرفت که از یک خانواده و ریشه هستند اما درعین‌حال تفاوت‌هایی نیز دارند.

دنیای موسیقی بسیار عمیق و گسترده است و دایره نواهای مختلف آن‌چنان وسیع است که دو ساز هم‌شکل نیز می‌توانند دو کارایی متفاوت و دو صدای مجزا داشته باشند.

تفاوت ویولن و ویولا در سایز و اندازه

سایز و اندازه:

هنگامی‌که ویولا و ویولن را در کنار یکدیگر قرار می‌دهید خواهید دید که ویولا کمی از ویولن بزرگ‌تر است و طول بیشتری نسبت به آن دارد. همچنین ساز ویولا از ویولن پهن‌تر و عریض‌تر است. برای ویولن ۹ سایز متفاوت در نظر گرفته‌شده و در ابعاد متفاوتی ساخته و تولید می‌شود درحالی‌که ویولا تنها در ۴ سایز عرضه می‌شود. معمولاً سایزهای کوچک‌تر ویولا برای هنرجویان مبتدی مناسب‌تر است و یا گاهی مبتدی‌ها با ویولن آغاز به کار می‌کنند و وقتی توانایی تسلط بر ساز را پیدا کردند کار هنری خود را با ویولا ادامه می‌دهند.

Clef (کلید):

دیگر تفاوت ویولن و ویولا (کلید)Clef است که در هریک از این سازها نواخته می‌شود. ویولا سازی است که دارای رنج متوسط صدای آلتو است و تنها ساز زهی است که از Alto Clef برای نشانه‌گذاری استفاده می‌کند. خط میانی نماد Clef نت سی است و به همین دلیل آن را C Clef یا Alto Clef می‌نامند. هنگامی‌که نوازنده بداند نت سی کجاست به‌راحتی می‌تواند نت‌های بالایی و پایینی را تشخیص دهد.

 ویولن در Treble Clef نواخته می‌شود که بالاترین رنج در سازهای زهی این خانواده است. ویولن با صدای سوپرانو در بیشتر ارکسترها و گروه‌ها شناخته می‌شود. همچون C Clef اگر به نت میانه دایره پایینی روی Treble Clef توجه کنید، نت G را خواهید دید بنابراین Treble Clef بانام G Clef شناخته می‌شود. از G می‌توان به سمت پایین شمارش کرده و نت C را پیدا کرد و سپس تشخیص هر نتی در بالا یا پایین آن به‌راحتی قابل‌تشخیص است. گاهی موسیقی ویولا دارای نت‌هایی خواهد بود که در Treble Clef اجرا می‌شود. بسیاری از ویولنیست ها به‌راحتی می‌توانند در هر دو حالت بنوازند و نت‌ها را بخوانند.

سیم:

مورد بعدی در تفاوت ویولن و ویولا سیم‌های آن است. هر دو ساز از چهار سیم تشکیل‌شده‌اند که البته تعداد سیم‌ها در ویولن‌های برقی گاهی تا شش سیم هم می‌رسد. سیم‌های هر دو ساز را با استفاده از یک تیونر خوب به‌راحتی می‌توان تنظیم و روی نت‌های موردنظر کوک کرد. سیم‌های ساز ویولن شامل G, D, A, E هستند که E در بالاترین آن و G در پایین‌ترین قسمت آن قرار دارد. همچنین سیم‌های ویولن در یک‌چهارم پایین‌تر از یکدیگر تنظیم می‌شوند.

حتما بخوانید:

۱۲ تا از بهترین ویولن ها برای افراد مبتدی

۵ مدل از بهترین ارگ و کیبوردهای موسیقی سال ۲۰۱۹

سیم‌های ساز ویولا به‌صورت C, G, D, A هستند که A در بالاترین و C در پایین‌ترین قسمت آن قرار دارد. همچنین سیم‌های ویولا یک‌پنجم پایین‌تر از یکدیگر تنظیم می‌شوند. اینکه ویولا در دامنه و رنج پایین‌تری از ویولن نواخته می‌شود دقیقاً همان چیزی است که نظر طرفداران و نوازندگان این ساز را به خود جلب می‌کند. ازآنجایی‌که سیم‌های ویولا نسبت به ویولن ضخیم‌تر هستند نیاز به قدرت بیشتر در هنگام استفاده از آرشه دارند.

محدوده نت:

ازآنجایی‌که سیم‌ها در هر یک از سازها متفاوت هستند بنابراین دامنه نت‌ها نیز متفاوت خواهد بود. نت‌های ویولا از G یعنی پایین‌ترین تا A و بالاتر به E حرکت می‌کند و در ویولن از C یعنی پایین‌ترین به B و بالاتر به A حرکت می‌کند. (این به رسیدن انگشتان دست نوازنده به نت و خوب نگاه‌داشتن صدا در همان حالت بستگی دارد).

هر ساز امکان نواختن در ۴ اکتاو را فراهم می‌کند. تفاوت ویولن و ویولا در زمینه صدا این است که یک ویولا می‌تواند نت‌هایی را که چهار گام پایین‌تر از پایین‌ترین نت ویولن است را اجرا کند. این طیف صدا ویولا را دقیقاً سازی بین ویولن و ویولن سل قرار می‌دهد. به همین دلیل است که ویولا بیشتر به‌عنوان یک ساز هارمونیک مورداستفاده قرار می‌گیرد تا یک ساز تک و سولو همچون ویولن. ساز ویولن بیشتر به‌عنوان ملودی لاین در ارکستر نواخته می‌شود.

بهترین ویولن توانایی اجرای نت در محدوده بالاتر دارد و این به علت داشتن سیم E است و همچنین به خاطر داشتن صدای سوپرانو در تک‌نوازی ساز مناسبی است.

 صدا:

صدای ویولا نسبت به ویولن نرم‌تر و عمیق‌تر است. نت‌های بسیاری وجود دارد که هر دو ساز می‌توانند اجرا کنند (G و D و A) ولی حتی باوجوداین اشتراکات نیز به این دلیل که ویولا رشته‌های ضخیم‌تری دارد تفاوت صدای این دو ساز کاملاً مشهود است. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد ویولا در ارکستر سمفونیک برای ایجاد عناصر ریتمیک و هارمونیک و ویولن به‌عنوان بخش ملودیک مورداستفاده قرار می‌گیرند.

اگر در یک ارکستر سمفونیک دقت کنید متوجه می‌شوید که دو بخش ویولن وجود دارد، بخش اول و بخش دوم درصورتی‌که تنها یک بخش ویولا حضور دارد و می‌توان گفت که ویولن تنها ساز زهی دارای دو بخش در ارکستر سمفونیک‌هاست. دلیل اصلی‌اش هم این است که ویولن‌ها همیشه وظیفه اجرای ملودی را بر عهده‌دارند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید