قیمت بهترین سنتور های ایرانی

0
278
قیمت بهترین سنتور های ایرانی

سنتور، سه تار، تار، دف و دیگر سازهای سنتی از جمله سازهایی هستند که نوجوانان و جوانان به یادگیری آن علاقه مند هستند. از آنجایی‌که بازار متقاضیان ساز سنتور بسیار داغ است در این مقاله شما را با تاریخچه و ساخت و انواع این ساز آشنا کرده تا بتوانید بهترین سنتور ایرانی را انتخاب کرده و از نواختن آن هم لذت برده و هم لذت برسانید.

سنتور یکی از سازهای سنتی و بسیار خوش‌نوای ایرانی است که ساخت آن را به ابونصر فارابی فیلسوف و موسیقیدان قرن چهارم هجری نسبت داده‌اند و همیشه با صدای دل‌نشینش علاقه‌مندان به موسیقی را به خود جذب کرده است. علاوه بر گوش جان سپردن به این طنین دل‌انگیز بسیاری به دنبال یادگیری نواختن این ساز سنتی هستند. با توجه به اینکه امروزه سازهای بسیاری از اقصی نقاط جهان در دسترس همگان است هنوز تعداد بی‌شماری از افراد به موسیقی و ساز سنتی بها می‌دهند و برای ورود به دنیای هنر و ادامه کار در این وادی، سازهای سنتی را انتخاب می‌کنند.

تاریخچه‌ای از ساز سنتی سنتور

همان‌طور که آشنایی دارید سنتور یک ساز چوبی ذوزنقه شکل است که روی آن پل و سیم‌های زیادی قرار دارد و با استفاده از دو چوب نواخته می‌شود. ازآنجایی‌که نوازنده باید از این چوب‌ها استفاده کند معمولاً این ساز بر روی میز یا زمین قرارگرفته و همانند سازهایی مثل تار و سه‌تار تماسی با بدن نوازنده ندارد. از سنتور می‌توان برای تک‌نوازی و هم‌گروه نوازی در ارکستر و در کنار سایر سازها استفاده کرد.

بهترین مدل سنتور

برخی منابع از حضور این ساز در تمدن‌های بسیار کهن همچون بابلیان و آشوریان نام‌برده‌اند اما می‌توان اطمینان حاصل کرد که این ساز با همین نام در دوره ساسانیان و در دربار پادشاهان ساسانی نواخته می‌شده است. گفته می‌شود این ساز همانند سازهای دیگر از ایران به دیگر کشورها ازجمله، هند، عراق، ترکیه، چین، مصر و حتی اروپا و … رفته و به اسامی متفاوتی نامیده می‌شود. (برای مثال در چین یان کین، انگلستان باترفلای، آمریکا زیتز، کامبوج فی، هند سنتور و … نامیده می‌شود). برخی معتقدند ساز سنتور یا شاهان تور از شکل کشتی الهام گرفته‌شده و سیم‌های آن را به تور ماهیگیری تشبیه کرده‌اند و صدایی که از آن برمی‌خیزد را بسان صدای دریا و موج، دل‌نشین می‌دانند.

قابل‌توجه است که ساز سنتور در طول سالیانی که از عمرش گذشته دستخوش تغییراتی شده تا درنهایت در حدود صد و پنجاه سال پیش در دوره قاجار به سبک و سیاق سنتوری که امروز می‌بینیم درآمده است و در دنیای این روز سازها  با تلاش‌های سازندگان و هنرمندان زبردست سنتور، تغییراتی جهت افزایش کیفیت و صدای این ساز اعمال‌شده است.

البته در دوره قاجاریه سازی که بیشتر نواخته می‌شد تار و کمانچه بود و تقریباً سنتور به فراموشی سپرده شد اما در دهه‌های بعد تا به امروز  نواختن این ساز رونق گرفت.

در طول سال‌هایی که از عمر ساز سنتور می‌گذرد همواره هنرمندان بسیاری بوده‌اند که این ساز را به زیبایی هرچه‌تمام‌تر نواخته‌اند و همچنین هنر بی بدیلشان را به شاگردان خود منتقل کرده‌اند تا این هنر و نوا به فراموشی سپرده نشود. از نوازندگان بنام ساز سنتور و بهترین سنتور زن ایرانی می‌توان به هنرمندان و اساتیدی چون حبیب سماعی، حسین صبا، ابوالحسن صبا، فرامرز پایور، پرویز مشکاتیان، منصور صارمی، سوسن دهلوی، اردوان کامکار و … اشاره کرد.

از بین سازندگان بهترین سنتور هم اسامی هستند که همواره در صنعت ساخت ساز سنتور درخشیده‌اند. استاد فرامرز پایور از اولین آهنگ‌سازان و بهترین سنتور نوازان ایرانی بوده است که سنتور ساز تخصصی وی بود و نه‌تنها سنتور می‌نواخت بلکه بر روی نوا سازی این ساز نیز کار کرد. استاد پایور از کسانی بود که ساز سنتور را در زمان و روزگاری که فراموش‌شده بود دوباره زنده کرد و صدای آن را در بین دیگر سازها یادآور شد. همچنین یکی از بهترین سازندگان سنتور ایران حبیب سماعی بود که گفته می‌شود بهترین مارک سنتور و بی‌نقص‌ترین سنتورها را می‌ساخته است. از بهترین سنتور سازان ایران می‌توان به استاد مارکار در جلفای اصفهان، استاد مهدی ناظمی، استاد ابراهیم قنبری و… اشاره کرد.

مقاله‌ی مرتبط:  راهنمای خرید سنتور برای مبتدی‌ها و حرفه ای ها

ترکیب ساز سنتور

ترکیب ساز سنتور به‌گونه‌ای است که به شکل یک ذوزنقه متساوی‌الساقین ساخته می‌شود. سنتور دارای ۷۲ سیم است که هر چهار سیم از روی یک خرک می‌گذرد و دارای کوک یکسانی است. شما می‌توانید در دو سمت چپ و راست سنتور ۹ خرک را مشاهده کنید که مجموعاً ۱۸ خرک می‌شود. البته این تعداد خرک در سنتورهای جدیدتر به‌منظور افزایش کیفیت صدا صورت گرفته است. سنتورهای ۱۲، ۱۰ خرک و … نیز موجود می‌باشد. بر روی سطح بالایی سنتور دو ردیف پل چوبی که به آن خرک می‌گویند قرار دارد به این سطح فوقانی در اصطلاح نقاب گفته می‌شود. خرک‌هایی که در سمت راست قرار دارند به ضلع سمت راست نزدیک است اما در مورد خرک‌های سمت چپ این‌گونه نیست آن‌ها کمی از ضلع چپ سنتور فاصله‌دارند. فاصله بین هر خرک ردیف چپ تا کناره چپ سنتور را پشت خرک می‌نامند.

سنتور از اجزای مختلفی ازجمله جعبه رزونانس، شیطانک، گوشی و سیم گیر، کلید یا آچار کوک، سیم و خرک تشکیل‌شده است. روی صفحه چوبی سنتور دو حفره گُل شکل وجود دارد که علاوه بر جنبه زیبایی ساز در تلطیف صدای خارج‌شده از سیم‌ها بسیار مؤثر است.

برای ساخت بدنه بهترین مدل سنتور از چوب‌های فوفل، آزاد و گردو استفاده می‌شود و چون دو چوب اول زیاد در دسترس نیست بنابراین از چوب درختان گردو در مناطق سردسیری همچون تویسرکان، زنجان، کردستان و طالقان استفاده می‌شود. هر چه چوب کهنه‌تر و تیره‌تر باشد یعنی از کیفیت بالاتری برخوردار است درنتیجه جهت ساخت بهترین سنتور انتخاب خوبی در نظر گرفته می‌شود. برای ساخت و آماده‌سازی چوب سنتور باید پس از برش و به شکل الوار درآوردن، آن را صمغ‌زدایی کنند، بنابراین ابتدا آن را می‌جوشانند تا صمغش کاملاً خارج شود و سپس آن را خشک می‌کنند. در نظر داشته باشید که چوب بهترین سنتور چوبی است که مدت زیادی از خشک شدنش گذشته باشد (در برخی موارد بیش از پنج سال).

سیم‌های سنتور شامل سیم‌های سفید که از آلیاژ نیکل و جهت تولید صداهای زیر و سیم‌های زرد از آلیاژ برنج جهت تولید صداهای بم ساخته‌شده است. سنتور با دو چوب به نام مضراب نواخته می‌شود و معمولاً سر آن را با نمد پوشش می‌دهند تا زنگ و تیزی صدا را بگیرد. طول مضراب معمولاً حدود ۲۲ سانتی‌متر است. مضراب از چهار بخش یعنی سر مضراب، ساقه، حلقه و دم تشکیل‌شده است. هنگام نواختن سنتور انگشتان دست نوازنده با ترتیب و شکل خاصی در داخل حلقه مضراب قرار می‌گیرد و به همین خاطر به‌راحتی می‌تواند تنها با تکان دادن مچ دست بر سیم‌ها ضربه وارد کند.

ترکیب ساز سنتور

در بین سنتورهایی که موجود است انواع و مدل‌های مختلف و متفاوتی موجود است. برای مثال رایج‌ترین سنتوری که نوازندگان استفاده می‌کنند سنتور سل کوک و لا کوک است. (سنتور ۱۰، ۱۱، ۱۲ خرک) یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از این سنتورها امکان اجرای چند دستگاه در یک مرحله کوک ساز است. سنتور لاکوک یک پرده از سل کوک بالاتر است و نسبت به آن صدای زیرتری دارد و جهت تک‌نوازی بسیار مناسب است (معمولاً این سنتور ۹ خرک است). سنتور کروماتیک دارای سه اکتاو و نیم است و جهت نواختن در ارکسترها و به‌صورت گروه نوزی از آن استفاده می‌شود.

مقاله‌ی مرتبط:  راهنمای خرید سنتور برای مبتدی‌ها و حرفه ای ها

حتما بخوانید:

بهترین پیانو دیجیتال

بهترین ارگ برای شروع

نکات مهم جهت خرید بهترین سنتور ایرانی

 • در نظر داشته باشید که به دلیل تکنیک نوازندگی در سنتور نوازنده علاوه بر اینکه باید دستانی چابک داشته باشد حتماً باید از تمرکز ذهن بالایی نیز برخوردار باشد تا بتواند به‌درستی بین هر دودست هماهنگی ایجاد کند.
 • ازآنجایی‌که جنس بدنه‌ساز سنتور از چوب است و همچنین دارای تعداد زیادی سیم می‌باشد بنابراین کوچک‌ترین تغییرات دما و آب‌وهوا بر آن تأثیر می‌گذارد و درنتیجه باید به‌طور مداوم کوک شود.
 • بهترین نوع سنتور ایران از چوب بسیار باکیفیت و سیم‌هایی از جنس مناسب و طراحی و زیبایی فوق‌العاده بهره‌مند‌است. طبیعی است هزینه‌ای که برای خرید سنتور ایرانی پرداخت می‌کنید بیشتر است.
 •  قیمت سنتور نو بیشتر از دست‌دوم است ولی در صورت نبود بودجه کافی و نیاز به خرید سنتور ارزان می‌توانید سنتورهای دست‌دوم را انتخاب کنید. البته پیش از خرید از سلامت و کیفیت آن اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که سنتور موردنظرتان پیش از آن در شرایط مناسبی نگهداری می‌شده است.
 • بلندترین ضلع در سنتورهای معمولی ۹۰ سانتی‌متر و کوچک‌ترین ضلع (دور از نوازنده) ۳۵ سانتی‌متر و اضلاع مورب کناری ۳۸ سانتی‌متر می‌باشند. ارتفاع این جعبه در حدود ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر است.
 • در بهترین سنتورهای امروزی از هر خرک چهار سیم عبور می‌کند که همه آن سیم‌ها باید دقیقاً روی یک‌صدا کوک شوند و اگر یکی از آن‌ها درست تنظیم‌نشده باشد نت مورد نظر اجرا نخواهد شد. به همین دلیل کوک ساز سنتور بسیار زمان‌بر است و ممکن است برای هنرجویان بخصوص مبتدی‌ها کمی خسته‌کننده باشد.
 • حتی اگر مبتدی هستید نیاز دارید که یک ساز خوب داشته باشید تا از همان ابتدا با اصوات و صداهای دقیق و صحیح آشنا شوید. قطعاً یک مبتدی نیاز به گرانترین سنتور موجود ندارد اما خرید یک ساز باکیفیت از مهم‌ترین قدم‌ها جهت یادگیری نوازندگی سنتور است. در ادامه مطلب به قیمت سنتور مبتدی و حرفه‌ای اشاره شده است.

خرید سنتور وفایی مدل چهار مهر

قیمت سنتور وفایی مدل چهار مهر
 • جنس بدنه: چوب گردو
 • جنس خرک: گردو
 • جنس گوشی کوک: نیکل
 • مضراب: دارد
 • نام سازنده: وفایی
 • اقلام همراه: کیف
 • سایر مشخصات: سیم المانی

خرید سنتور کد ۱۰۱۰

سنتور کد 1010
 • جنس بدنه: چوب گردو
 • جنس خرک: گردو
 • جنس گوشی کوک: کروم
 • مضراب: دارد
 • سیستم کوک: سل کوک
 • نام سازنده: سپهر
 • اقلام همراه: کیس برزنتی ذوزنقه

خرید سنتور صالحی مدل تک مهر دلدادگان کد PG-02

سنتور صالحی مدل تک مهر دلدادگان
 • جنس بدنه: چوب خشک ۲ ساله گردو
 • جنس خرک: گردو
 • جنس گوشی کوک: کروم
 • مضراب: دارد
 • جنس گوشی کوک ها: آلیاژ کروم ضد زنگ
 • سیم های قرمز BEDRA آلمان و سیم های سفید از جنس استیل کره ای
 • سیستم پل گذاری سنتور های استاد صالحی: ۵ پل که از ۴ پل ثابت و یک پل رگلاژ
 • اقلام جانبی: مضراب نمد دار چوب گردو، آچار کوک و هاردکیس با ضربه گیر فوم یونولیت

خرید سنتور وفایی مدل یک مهر

خرید سنتور وفایی مدل یک مهر

 • جنس بدنه: چوب گردو
 • جنس خرک: گردو
 • جنس گوشی کوک: نیکل
 • مضراب: دارد
 • نام سازنده: وفایی
 • اقلام همراه: کیف

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید