جدیدترین سازهای کوبه ای و بهترین سازهای کوبه ای برای شروع یادگیری کدام‌اند؟

0
327
انواع سازهای کوبه ای جدید و بهترین ساز کوبه ای برای یادگیری

ساز کوبه ای یا پرکاشن (پرکاسیو) به سازی می‌گویند که با ضربه، خراش، تکان و یا هر حرکت دیگری تولید صدا می‌کند. وظیفه اصلی انواع سازهای ضربی، ایجاد ضرب آهنگ در کنار سایر سازهاست ولی می‌توان با آن ملودی هم نواخت و یا به صورت تک (سولو) نیز آن را اجرا کرد. همانطور که گفته شد، این ساز انواع مختلفی دارد و بیشتر آن‌ها نیز متعلق به قاره پهناور آفریقا هستند.

در این مقاله، شما را در زمینه معرفی جدیدترین سازهای کوبه ای و قدیمی، قیمت پرکاشن‌ها همچون قیمت ساز درامز، قیمت ساز تنبک، بهترین ساز کوبه ای غربی و شرقی راهنمایی خواهیم کرد. اگر قصد خرید پرکاشن یا هر نوع ساز کوبه ای را دارید، باید بگوییم که به علت تنوع زیاد این ساز، ممکن است انتخاب مناسب‌ترین گزینه کمی برای شما جالش برانگیز باشد. ما چند مدل از رایج‌ترین و بهترین سازهای کوبه ای را به شما معرفی می‌کنیم و امیدواریم بتوانید انتخابی شایسته داشته باشید.

انواع سازهای کوبه ای جدید

برخی از پژوهشگران معتقدند پس از صدای انسان، ‌ساز ضربه ای بیشترین قدمت را دارد. آن‌ها می‌گویند اولین استفاده انسان از این ساز برای ایجاد ارتباط بوده اما بعدها نقش اصلی ار در اجرای مراسم مذهبی و مقدس داشته است. صدا در این سازها توسط یک لایه پوست که روی آن کشیده شده یا صفحه و میله‌های فلزی و چوبی تولید می‌شود. در ادامه به معرفی سه تا از انواع ساز های کوبه ای جدید می‌پردازیم.

(چنانچه قصد تهیه بهترین مارک ویولن سل را دارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

یکی از متنوع‌ترین سازهای موجود در دنیا، سازهای کوبه ای است. این ساز ها دارای تاریخچه‌ای دور و دراز به‌ اندازه  زندگی اجتماعی و گروهی بشر هستند.

هنگ درام

هنگ درام یکی از سازهای کوبه ای جدید است که در اوایل قرن بیست و یکم ساخته و در دو نوع ماینور و ماژور به دنیای موسیقی عرضه شد. این ساز کوبه ای از جنس برنج بوده و شکلی شبیه به بشقاب پرنده دارد. هنگام نواختن این ساز زیبا، با ضربه زدن به نقاط مختلف آن نوایی دل‌نشین از آن شنیده می‌شود و در حقیقت یک ساز کوبه ای و ملودیک است.

هنگ درام

کاخن

کاخن یکی از انواع ساز های کوبه ای است که خاستگاه نامِ آن، واژه‌ای اسپانیایی به معنای جعبه است. شکل ظاهری آن نیز کاملاً شبیه به یک جعبه یا صندوق چوبی است و روی زمین قرار گرفته و نوازنده روی آن می‌نشیند و بر سطح آن که “تاپا” خوانده می‌شود، ضربه می‌زند و به دلیل وجود یک حفره در کنار یا پشت آن صدا تولید می‌گردد. بهترین چوب برای ساخت ساز کوبه ای کاخن، چوب درخت گیلاس، ماهون و افرا است. این ساز نیازی به کوک کردن ندارد (مدل رگلاژی آن قابلیت تنظیم صدا را دارد) و در بین نسل جدید طرفداران بسیاری پیداکرده است.

مقاله‌ی مرتبط:  معرفی برند استگ - Stagg

کاخنبندیر

ساز بندیر از یک یا چند زه که عموما از جنس روده حیوانات هستند، ساخته می‌شود. این ساز دایره‌ای شکل بوده و قطر آن بین ۴۰-۳۵ سانتی متر است. حفره‌ای کوچک در قسمت زیرین ساز وجود دارد که این امکان را برای نوازنده را فراهم می‌کند تا با قرار دادن انگشت خود در آن به هنگام نواختن، تعادل ساز را آسان‌تر حفظ کند. نواختن این ساز به این صورت است که دست راست نوازنده، ضرباتی را به لبه‌ها، کنار و میانه ساز وارد می‌کند. صدای ساز بندیر تا حدی شبیه سه تار است و این خود موجب محبوبیت بیشتر آن می‌شود.

(برای آشنایی با اینکه یادگیری کدام ساز آسان است ، می‌توانید این مقاله را نیز مطالعه کنید)

ساز بندیرتانگ درام

ساز کوبه ای جدید دیگری که این روزها شهرت بیشتری پیدا کرده است، تانگ درام است. این ساز تا حدی شبیه هنگ است اما تفاوت‌هایی نیز با آن دارد. نت‌های روی صفحه این ساز به کمک برش لیزری ایجاد شده‌اند و بنابراین نیازی به چکش کاری نیست. Tongue Drum برای هنرجویانی که به نواختن سازهای کوچک و سبک وزن علاقه دارند، گزینه بسیار مناسبی است. اندازه کوچک و وزن کم این ساز زمینه مناسبی را فراهم می‌کند تا بتوانید آن را به آسانی جابه‌جا کرده و خارج از منزل نیز به نواختن آن بپردازید.

(چنانچه قصد تهیه بهترین ساز برای شروع موسیقی کودکان را دارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

تانگ دراممعرفی سازهای کوبه ای سنتی

درامز

درامز از معروف‌ترین و پرکاربردترین انواع ساز کوبه ای است. با اطلاع از قیمت درام موسیقی، خرید درامز و نواختن آن می‌توانید دنیایی از انرژی و صدا را تجربه کنید. این ساز شامل چند طبل، هیت هت و چند سنج می‌شود. ساز درامز به کمک چوب و پدالی که به طبل بزرگی که روی زمین قرار گرفته، توسط نوازنده اجرا می‌شود. باید اضافه کنیم که علاوه بر درامز کلاسیک، درامز الکترونیک نیز موجود است که با توجه به ساختارش با هر ضربه، سیگنال‌های الکترونیکی موجب تولید صدا می‌شوند.

نوازندگان درامز الکترونیک توانایی کنترل و تنظیم صدا را دارند و حتی با استفاده از هدفون، جلوی پخش صدای آن به بیرون را می‌گیرند. هنگام خرید این ساز لوازم و تجهیزات مورد نیاز آن را تهیه کنید. قیمت درامز الکترونیک بیشتر از درام کلاسیک است. به این نکته دقت کنید که درام‌ها جزو سازهایی هستند که پیش از خرید حتماً باید برای جای آن فکر اساسی کرده باشید؛ زیرا قطعاً بخش بزرگی از اتاق یا منزل خود را باید به آن اختصاص دهید. این ساز یکی از بهترین سازهای کوبه‌ای است. قیمت درامز با توجه به مدل و برند آن در بازار متفاوت است.

حتما بخوانید:

راهنمای خرید ویولن حرفه ای

نکات خرید سه تار

بهترین مارک فلوت کلیددار

تمپو

اگر بخواهیم به ساز کوبه ای جنوب ایران اشاره کنیم، بی شک تمپو گزینه مناسبی خواهد بود. همچنین این ساز در موسیقی ترکی و عربی جایگاه ویژه‌ای دارد. تمپو یک پوست صدای یک طرفه بوده که شباهت زیادی به تنبک داشته و از جنس سفال یا فلز است. قیمت این ساز برای افراد مبتدی چندان گران نیست و به راحتی می‌توانند سازی متناسب با سطح خود را خریداری کنند.

مقاله‌ی مرتبط:  راهنمای خرید سازهای کوبه ای، معرفی انواع پرکاشن و درامز (+ نکات خرید سازهای پرکاشن)

تنبک

تنبک، دنبک، دمبک یا ضرب یکی از انواع سازهای جامی شکل است که رأس آن از پوست پوشیده شده است. بدنه تنبک از سفال یا چوب است و به صورت افقی روی پای نوازنده قرار گرفته و نواخته می‌شود. در صورتی که قصد آموختن این ساز را دارید، می‌توانید حتی با بودجه کم، برای خرید تنبک ارزان مناسب اقدام کنید.

تقریباً در بین تمام ملل و فرهنگ‌های متنوع در دنیا، نوعی ساز کوبه ای مخصوص به آن فرهنگ وجود دارد.

دف

این ساز سنتی ایرانی یکی دیگر از بهترین سازهای کوبه ای است که همه ما نسبت به‌ظاهر و صدای آن آشنایی کامل داریم. اگر قصد خرید دف پوستی را دارید، باید از یک فروشگاه معتبر خرید خود را انجام دهید تا از کیفیت پوست و چوب آن اطمینان حاصل کنید. به طور کلی دف از یک دایره چوبی بزرگ با پوستی بر روی آن‌ (که بیشتر از جنس پوست بز است) و همچنین حلقه‌هایی که داخل آن قرار گرفته‌اند، تشکیل شده است. شما می‌توانید از طریق خرید اینترنتی دف از سایت‌های معتبر ساز مورد علاقه خود را تهیه کنید.

سوالات متداول درباره بهترین ساز کوبه ای

۱- جدیدترین سازهای کوبه ای کدام‌اند؟

امروزه مدل‌های متنوعی از ساز ضربه ای جدید در بازار موجود است که محبوب‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: هنگ درام، کاخن و ساز بندیر.

سخن پایانی

آلات موسیقی کوبه ای مدل‌های متنوعی دارند که هر کدام از آن‌ها با نوای دلنشین خود توانسته‌اند طرفداران زیادی پیدا کنند. در این مقاله شما را با برخی از محبوب‌ترین و جدیدترین مدل‎‌های این ساز آشنا کردیم تا بتوانید انتخاب مناسب‌تری داشته باشید و از نواختن ساز خود، نهایتِ لذت را ببرید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید