12 تا از بهترین ویولن ها برای افراد مبتدی تا حرفه ای

0
154
بهترین ویولن

در مقاله بهترین ویولن شما را با این ساز و خانواده آن آشنا خواهیم کرد. همچنین قیمت انواع ویولن همچون قیمت ویولن سل، قیمت ویولن مبتدی، قیمت ویولن حرفه ای به‌ طور کلی قیمت ویولن خوب از برندهای مختلف با ویژگی آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

ویولن از سازهای بسیار خوش‌نوا و پرطرفدار بین علاقه‌مندان به یادگیری موسیقی است. نوع خاصی از اصالت و هنر در این ساز موج می‌زند. این ساز زهی را با آرشه یا کمان می‌نوازند و در انواع موسیقی شرقی و غربی و سبک‌های موسیقی از فولک گرفته تا راک‌اند رول استفاده می‌شود. اگر جویای آموزش نواختن این ساز زیبا هستید باید سازی را تهیه کنید که با توجه به سطح و مهارت شما در نوازندگی از کیفیت لازم برخوردار بوده و بتواند لذت بیشتری از هنر نصیبتان کند.

برای خرید ویولن می‌توانید از بین برندهای مشهور و مدل‌های پرطرفدار ساز خود را انتخاب کنید اما به شما پیشنهاد می‌دهیم سازهای ساخت داخل را نیز امتحان کنید. قیمت ویولن دست‌ساز ایرانی نسبت به بسیاری از سازهای خارجی مناسب‌تر است و از نظر کیفیتی می‌تواند شما را راضی نگاه دارد.

  • آشنایی با ساز ویولن
  • بهترین نکات جهت خرید بهترین ویولن

آشنایی با ساز ویولن

ویولن ساز زهی است و همانند سازهای زهی دیگر از قسمت بدنه، دسته یا گردن و سیم تشکیل‌شده است. جنس این ساز چوب است. اصولاً بهترین مدل ویولن ها را از چوب صنوبر یا افرا و فینگربورد را از آبنوس می‌سازند که خب بخش زیادی از هزینه ویولن به جنس چوب آن بستگی دارد.

افراد مبتدی می‌توانند قیمت ویولن ارزان را بررسی کنند که معمولاً از چوب‌های کم کیفیت‌تری تهیه‌شده است. ساز ویولن، ویولا و ویولن‌سل را نیز شامل می‌شود که در ظاهر و صدا کمی باهم متفاوت‌اند. برای مثال همان‌طور که می‌دانید ویولن از انواع سازی است که دست گرفته می‌شود و معمولاً روی شانه چپ نوازنده قرار می‌گیرد و به خاطر همین ویژگی به‌صورت ساز سبک و کوچک طراحی‌شده است اما ویولن‌سل ساز بزرگی است که باید آن را روی زمین گذاشت و نوازنده درحالی‌که روی صندلی نشسته است دسته آن را در دست گرفته و می‌نوازد. ویولا نیز هم‌شکل ویولن است ولی در پرده بم‌تر نواخته می‌شود و وزن ساز و آرشه آن سنگین‌تر و سیم‌هایش نیز ضخیم‌تر است.

قیمت ویولن سل


ساز ویولن دارای اجزای مختلفی است که شناخت و آشنایی با آن‌ها خالی از لطف نیست. از جمله، جعبه رزونانس (قسمت پهن و بدنه اصلی ویولن)، دسته یا گردن، چهار سیم، سیم گیر، گوشی، خرک، فینگر بورد، چانه‌گیر و آرشه (کمانی با موهایی نازک که غالباً از جنس موی اسب است).

 
ساز خود را متناسب با سطحی که هستید انتخاب کنید. ساز خوب سازی است که نیازهای نوازنده را برطرف کند و از طرفی ازلحاظ هزینه نیز مناسب و درخور باشد همچنین برای نوازنده از لحاظ ظاهری و حسی خوشایند باشد.

بهترین نکات جهت خرید بهترین ویولن

  • ساز ویولن در ابعاد و سایزهای متنوعی در بازار موجود است. بهترین ویولن باید با اندازه دست و سن نوازنده فیت باشد. معمولاً بزرگ‌سالان و افرادی که سن رشد را پشت سر گذاشته‌اند از ویولن فول سایز استفاده می‌کنند اما برای کودکان و افراد ریز جثه ویولن در سایزهای ۴/۳، ۲/۱، ۴/۱، ۸/۱، ۱۰/۱، ۱۶/۱ و سایز ۳۲/۱ موجود است. برای انتخاب سایز مناسب ساز به‌ویژه برای کودکان لازم است که دست نگاه‌دارنده ساز (عموماً دست چپ) را از مچ دست تا زیر گردن اندازه بزنید برای مثال اندازه دست فیت با ویولن سایز ۴/۴، ۵۸ سانتیمتر و برای سایز ۳۲/۱، اندازه دست ۳۳ سانتیمتری مناسب است.
  • درصورتی‌که به یادگیری مشتاق هستید ولی هزینه لازم جهت خرید ساز را ندارید می‌توانید از فروشگاه‌های ساز، ساز مورد نظر خود را اجاره کنید و یا اینکه برای صرفه ‌جویی ساز دست‌دوم تهیه کنید. قیمت ساز ویولن دست‌دوم خیلی کمتر از ساز نو برایتان تمام می‌شود. فقط پیش از خرید از سلامت ساز مطمئن شوید و از تمام زوایا آن را بررسی کنید.
  • هنگام خرید حتماً ساز را بنوازید و اگر مبتدی هستید با یک دوست نوازنده به خرید بروید. سازها و مدل‌های مختلف را بنوازید و نگران وقتی‌که از فروشنده می‌گیرید نباشید. در آن لحظه انتخاب بهترین ویولن برای شروع بزرگ‌ترین وظیفه شماست. ساز کوک شده خریداری کنید.
  • ویولن به علت جنس چوب خاص خودش در مناطق خیلی خشک آسیب می‌بیند. سعی کنید رطوبت کافی در دما را برای آن تأمین کنید برای این منظور از فروشنده راهنمایی بگیرید.
  • برای استفاده کارآمدتر از ساز و همچنین جهت نگهداری بهتر آن لوازم و تجهیزات همراه آن را خریداری کنید. آرشه، کلوفون، کیس و …
  • پیش از خرید ساز ویولن تمام اجزای آن، از بدنه، خرک، سیم گیر، آرشه و … را به‌خوبی چک کرده و هر آسیب و یا نقصی را به فروشنده اطلاع دهید. توجه داشته باشید که بهتر است برای خرید حتماً با یک همراه کار بلد مراجعه کنید.
  • برای خرید ویولن قیمت مناسب و باکیفیت به فروشگاه‌های مجاز مراجعه کنید. درصورتی‌که قصد خرید اینترنتی ویولن را دارید از سایت‌های معتبر خرید خود را انجام دهید و از شرایط گارانتی، تعویض و مرجوعی آن اطمینان حاصل کنید.
مقاله‌ی مرتبط:  معرفی برند استگ - Stagg

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید