معرفی برند یاماها – Yamaha

0
157
معرفی برند یاماها yamaha

اکثریت ما برند یاماها را بیشتر با آلات موسیقی یاماها و یا موتورسیکلت‌های یاماها می‌شناسیم درصورتی‌که برند یاماها در طول سال‌ها فعالیت خود دست به تولیدات مختلف دیگری نیز زده است. ازنظر بسیاری از کارشناسان برای تبدیل محصول خود به یک برند نباید از این شاخه به آن شاخه پرید و بهتر است بر تولید یک یا دو نوع محصول تمرکز داشت اما یاماها خلاف این را ثابت کرد. این کمپانی با تولیدات مختلف در زمینه‌های مختلف، موسیقی، لوازم منزل، ابزار صوتی، موتورسیکلت، نیمه‌رساناها، تجهیزات ورزشی و … همچنان برندی موفق و صاحب‌نام است و طرفداران آن همواره منتظر ارائه محصولات جدید یاماها هستند. در این مقاله شما را بیشتر با آنچه سرگذشت و تاریخچه این برند خوانده می‌شود آشنا خواهیم کرد.

 • تولد برند یاماها در ژاپن
 • رمز و راز لوگوی یاماها
 • فلسفه و اخلاق در یاماها
 • خلاصه‌ای از فعالیت‌های یاماها

تولد برند یاماها در ژاپن

یاماها یکی از شرکت‌های چندملیتی در ژاپن است و فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهد. برند یاماها بزرگ‌ترین تولیدکننده پیانو در جهان است. علاوه بر فعالیت تجاری و هنری در زمینه ساخت موتورسیکلت نیز در بین مردمان جهان بسیار شناخته‌شده و سرآمد است. نام برند یاماها از بنیان‌گذار آن توراکوسو یاماها Torakusu Yamaha گرفته‌شده است. یاماها بنیان‌گذار تولید ابزارآلات موسیقی غربی در ژاپن بود. وی در بیست آوریل سال در ۱۸۵۱ در ایالت کایی ژاپن به دنیا آمد. توراکوسو در خانواده‌ای از قبیله کیشو توکوگاوا رشد یافت و از همان دوران کودکی با علم و تکنولوژی غربی آشنا شد. او مجذوب ساعت‌هایی بود که در آن زمان در اوزاکا بسیار محبوب و مشهور بود و همین مسئله باعث شد به ساعت‌سازی و تحصیل در این زمینه روی بیاورد. با گذشت زمان علاوه بر ساعت‌سازی به کار تعمیر تجهیزات پزشکی مشغول شد و حتی از او دعوت شد تا از بیمارستانی در شیزوکا دیدن کند.

بنیانگذار شرکت یاماها

در یکی از مناسبت‌ها مدیر مدرسه هاماماتسو از او درخواست کرد یک ساز نی (نی اورگان) که آسیب‌دیده بود را ترمیم کند، او پذیرفت و بامهارت هرچه‌تمام‌تر آن را تعمیر کرد و درواقع این تجربه اولین قدم به‌سوی تولد برند یاماها بود. یاماها پس‌ازاینکه متوجه شد که در این زمینه مستعد است و از طرفی پشتوانه تجاری و بازرگانی خوبی را نیز دارا بود سعی کرد علاوه بر تعمیر دست به طراحی و ساخت سازهای موسیقی بزند. او اولین ساخته خود را پس از طی مسافت طولانی به دانشگاه ملی هنر و موسیقی توکیو تحویل داد. البته این ساخته به دلیل تنظیمات بسیار ضعیف مورد انتقادهای فراوانی قرار گرفت. یاماها تصمیم گرفت تا از صفر شروع کند بنابراین مطالعه تئوری موسیقی و تنظیم را آغاز کرد. پس از گذشت چهار ماه از تلاش‌های بی‌وقفه‌ای که از ساعات اولیه روز تا پایان شب طول می‌کشید سرانجام یاماها توانست ساخته خود را تکمیل کند. تحت تأثیر مطالعات بسیار زیاد توانست در این زمینه موفقیت بزرگی را تجربه کند. او با ساختن اولین نی بادی قابل‌حمل شرکت خود بانام نیپون گاکی در شهر شیزوکا را تأسیس کرد. پس از گذشت دو سال او رسماً فعالیت تولید آلات موسیقی را شروع کرد. شرکت یاماها در سال ۱۸۸۷ تأسیس شد.

این شرکت تنها به تولیدات ابزار موسیقی بسنده نکرد بلکه پس از جنگ ماشین‌آلات و ابزاری که از آن دوره باقی‌مانده بود را در صنعت موتورسازی به کار گرفت. یاماها به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده سازهای موسیقی در جهان ازجمله پیانو، سایلنت پیانو، درام، گیتار، سازهای برنجی، ویولن، ویولا، ویولن‌سل و … شناخته‌شده است و همچنین در زمینه تولید نیمه‌رساناها، محصولات رایانه‌ای، کالاهای ورزشی، لوازم‌خانگی، فلزات ویژه و روبات‌های صنعتی فعالیت داشته و برند موفقی نیز بوده است.

محصولات موسیقی یاماها سال‌هاست که تولید و ارائه می‌شود و در این زمینه برند یاماها توانسته جایگاه خوبی نزد اهل هنر و موسیقی‌دان‌ها باز کند. ازجمله محصولات آن می‌توان به این سازهای اشاره کرد، پیانو یاماها که در تولید پیانو این برند معتقد است برای بیش از یک قرن، سنت هنری ژاپنی را با نوآوری در مواد و صداهای مدرن آمیخته است تا بتواند بهترین پیانو ها با صدای استثنایی و زیبایی مسحورکننده خلق کند. انواع پیانوهای آپ رایت، دیجیتال، گرند، هایبرید، سایلنت و … را با طراحی و کیفیت منحصربه‌فرد به بازار ارائه می‌کند. کیبورد یاماها با تجهیزات و لوازم جانبی در بالاترین کیفیت، تولید انواع گیتار یاماها از قبیل گیتار کلاسیک، گیتار آگوستیک، گیتار الکتریک، گیتار سایلنت، آمپلی‌فایر و سایر تجهیزات گیتار، درام یاماها (آگوستیک یا الکتریک)، انواع پرکاشن یاماها، طبل، تم، بلز و … انواع ویولن یاماها، ویولا، ویولن‌سل و تجهیزات صوتی و … به‌طورکلی اولین تولیدات و انواع محصولات یاماها در زمینه‌های مختلف در طول سالیانی که از تأسیس آن گذاشته است به این صورت است:

 • نی بادی (reed organ) 1897
 • اولین پیانو ۱۹۰۰
 • لوازم‌خانگی و مبلمان ۱۹۰۳
 • هارمونیکاس ۱۹۱۴
 • تجهیزات صوتی ۱۹۲۲
 • گیتار ۱۹۴۲
 • موتورسیکلت ۱۹۵۵
 • کالاهای ورزشی ۱۹۵۹
 • آلیاژ فلزی ۱۹۶۱
 • اولین ترومپت ۱۹۶۵
 • درام ۱۹۶۷
 • نیمه‌رساناها ۱۹۷۱
 • شرکت سرگرمی و تفریحی یاماها ۲۰۰۷

رمز و راز لوگوی یاماها

 یک سال پس از تأسیس شرکت نیپون گاکی، یاماها تصمیم گرفت تا از یک دیاپازون در لوگوی خود استفاده کند. درواقع طرحی از یک ققنوس چینی با دیاپازونی دردهان که توسط هو او در سال ۱۸۹۸ طراحی شد. پس از تحولات مختلفی که در راستای رشد و پیشرفت شرکت صورت گرفته بود درنهایت لوگویی از نام یاماها و یک دیاپازون ساخته شد. قابل‌ذکر است که دیاپازون ابزاری جهت کوک و تنظیم نت سازهای موسیقی است. این دستگاه توسط یک نوازنده ترومپت به نام جان شور اختراع شد.

در لوگوی یاماها شما شاهد یک دیاپازون سه‌شاخه هستید که این نشان‌دهنده سه اصل تولید، فروش و
تکنولوژی است. همچنین در کنار این معنای تجاری و فنی این لوگوی معنایی هنری و موسیقیایی نیز نهفته
است که بیانگر سه عنصر اصلی موسیقی یعنی ملودی، ریتم و هارمونیست.

در سال ۱۹۸۷ در سالگرد صدسالگی یاماها، لوگوی آن تغییر کرد و تنها نام یاماها باقی ماند بدون اینکه اثری از سه دیاپازون در کنار آن دیده شود. البته با تغییرات کوچکی در سال ۱۹۹۸ دوباره دیپازون ها به کنار اسم یاماها بازگشتند. در لوگوی دو شرکت یاماها و یاماها موتور تفاوتی‌هایی دیده می‌شود. بزرگ‌ترین تفاوت در رنگ آن است. لوگوی یاماها بنفش و لوگوی یاماها موتور قرمزرنگ است. همچنین در لوگوی یاماها دیاپازون‌ها داخل دایره قرار دارند درصورتی‌که در لوگوی یاماها موتور سر نوک‌تیز سه دیاپازون از دایره بیرون زده است.

فلسفه و اخلاق در یاماها

یاماها فلسفه شرکت خود را در چهار بخش تعریف می‌کند، فلسفه شرکتی (اتحاد) یاماها را به‌عنوان یک شرکت و کمپانی در نظر می‌گیرد که با همکاری و مشارکت کارکنان به اهداف خود می‌رسد. فلسفه تجربه مشتری که اشتیاق و عملکرد را از دید و نگاه مشتری توضیح می‌دهد و هرگاه مشتریان از محصولات یاماها استفاده می‌کنند باید یک واکنش عمیق از احساسات (لذت، زیبایی، کشف و اعتمادبه‌نفس) در آن‌ها بیدار شود. فلسفه کیفیت یاماها که مجموعه‌ای از معیارهاست و کیفیت خدمات و کالاها و همچنین تحقق فلسفه اولی را نیز تضمین می‌کند. درنهایت فلسفه مسیر یاماها که عملکرد روزانه کارکنان را توضیح داده و این عملکرد باید درراه دستیابی به اهداف شرکت باشد.

کمپانی یاماها تلاش زیادی می‌کند تا با رعایت قوانین، مقررات و هنجارهای اجتماعی برای حفظ عملکردهای عادلانه در جهت پیشرفت سالم جامعه و اقتصاد بازار کمک کند. برند یاماها بر روابط عادلانه تأکید دارد و رقابت منصفانه را با رعایت قانون ضد انحصار و ممنوعیت استفاده از تبلیغات مقایسه‌ای ناعادلانه می‌داند. این گروه علاوه بر تلاش‌های داخلی، سیاست‌های خود را در رابطه با احترام به حقوق بشر، کار و ایمنی و تجارت عادلانه بیان می‌کند.

همچنین با رعایت استانداردهای موجود در بخش‌های حقوق بشر و نیروی کار در مجموعه‌های جهانی، به تنوع در اشتغال و استفاده از منابع انسانی، تعادل کار و زندگی را نیز مدنظر دارد. یاماها برای کارمندان خود محیطی را فراهم آورده است تا به‌راحتی احساسات و نیازهای خود را با مدیران در میان بگذارند و برای بروز خلاقیت و ایده‌ها فضای مناسبی را به وجود آورده است. کمپانی یاماها حفظ سلامت افراد و کارکنان خود را در درجه اول اهمیت قرار می‌دهد و اقدامات زیادی جهت ارتقای سلامت محیط کار انجام داده است. این شرکت در کشورهای مختلف نمایندگی و شعبه‌های مختلف دارد و بیش از ۲۵ هزار نفر در سرتاسر دنیا در استخدام شرکت یاماها هستند.

شرکت یاماها خود را متعهد می‌داند تا بر اساس سیاست‌های زیست‌محیطی سهم خود را در تحقق یک محیط جهانی بهتر ادا کند. یاماها از طریق فعالیت‌های تجاری، محصولات و خدمات خود به بحران‌های زیست‌محیطی مشترک در جهان مانند تغییرات آب‌وهوا، تنوع زیستی و ارتقاء بازیافت به ابتکار عمل دست‌زده است. درعین‌حال، یاماها درگیر فعالیت‌های حفاظت از محیط‌زیست، ازجمله کاهش انتشار مواد شیمیایی، جلوگیری از نشت مواد خطرناک، استفاده مناسب از چوب، حفظ جنگل و سایر فعالیت‌هایی است که به حفظ محیط‌زیست کمک می‌کند.

خلاصه‌ای از فعالیت‌های یاماها

آلات موسیقی یاماها
 • YA-1 یکی از ۱۲۵ موتورسیکلتی است که در اولین سال تأسیس ساخته شد. این موتور به‌افتخار نام بنیان‌گذار به همان اسم نامیده شد. YA-1 125 سی‌سی و تک سیلندرِ بود و به دلیل استقبال زیاد و موفقیت درفروش موجب تأسیس یاماها موتور شد. بااینکه یاماها بزرگ‌ترین سازنده ابزار موسیقی است اما موتور یاماها نیز پس از هوندا در رتبه دوم قرارگرفته است.
 •  در سال ۱۹۵۴ که کمپانی یاماها علاوه بر تولید ابزار موسیقی به‌شدت مشغول تولید و طراحی موتورسیکلت بود مدرسه موسیقی یاماها نیز تأسیس شد.
 • جالب است که کمپانی یاماها در سال ۱۹۸۷ نزدیک به پنجاه‌ویک درصد کمپانی رقیب خود یعنی کورگ را خریداری کرد که البته در سال ۱۹۹۳ کورگ این سهام را دوباره از آن خود کرد.
 • در اواخر دهه ۱۹۹۰، یاماها مجموعه‌ای از صفحه‌کلیدهای قابل‌حمل با باتری را تحت عنوان صفحه‌کلیدهای PSS و PSR را به بازار ارائه کرد. این صفحه‌کلیدها در زمان خود امکانات بسیاری را برای کاربران فراهم می‌کردند.
مجموعه ساخت موتورسیکلت یاماها در سال ۱۹۵۵ تأسیس شد که کاملاً تحت کنترل و نظارت شرکت مادر
بود، اما بعدها این شرکت مستقل شد و به فعالیت خود ادامه داد. البته همچنان شرکت یاماها یکی از
عمده‌ترین سهامداران این کمپانی است.
 • از اواخر دهه پنجاه میلادی یاماها که در زمینه ورزش و تجهیزات ورزشی نیز فعالیت می‌کرد شروع به تولید محصولات تیراندازی باکمان کرد. شش کماندار دربازی‌های مختلف المپیک توانسته بودند با استفاده از این کمان‌ها مدال طلا کسب کنند. یاماها خط تولید این محصولات را در سال ۲۰۰۲ تعطیل کرد.
 • در سال ۲۰۰۷ یاماها سهام Yamaha-Kemble Music در انگلستان را خریداری کرد. این کمپانی واردات ابزار موسیقی و تجهیزات یاماها به انگلیس را انجام می‌داد. پس‌ازآن به Yamaha Music U.K تغییر نام داد.
 • در اکتبر ۱۹۸۷ در صدمین سالگرد تأسیس، نام شرکت رسماً به یاماها تغییر یافت.
 • یاماها برنامه آموزش موسیقی را از دهه پنجاه آغاز کرد و در این زمینه شهرت بسیاری کسب کرد.
 • مجله Music and Sound Retailer در سال ۲۰۰۷ محصول Yamaha YPG-625 را به‌عنوان کیبورد سال و محصول سال معرفی کرد.
 • بازسازی ساختمان Yamaha Ginza که شامل سالن کنسرت، مرکز خرید، استودیوی ضبط موسیقی و … است و همچنین انتقال سهام lifestyle-related products و درنهایت ادغام کارخانه‌های ژاپنی پیانو با Kakegawa در سال ۲۰۱۰
 • به دست آوردن برند Ampeg و تأسیس مرکز نوآوری، توسعه و پیشرفت در سال ۲۰۱۵

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید