راهنمای خرید بهترین گیتار الکتریک برای شروع و گیتار برقی حرفه ای

0
7
راهنمای خرید گیتار الکتریک برای شروع و گیتار الکتریک حرفه ای

در راهنمای خرید گیتار الکتریک باید به ابعاد مختلفی توجه کرد. صدا، کیفیت، قیمت و شکل ظاهری ساز بسیار اهمیت دارد؛ به همین دلیل بهتر است مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را مد نظر قرار دهید، سپس تصمیم به خرید این وسیله بگیرید. در این مقاله هر آنچه برای خرید گیتار الکتریک حرفه‌ای یا گیتار الکتریک مبتدی نیاز دارید را به شما عرضه می‌کنیم.

گیتار الکتریک

ساز انواع مختلفی دارد و هر فردی بنا بر سلیقه و استعدادش سازی را انتخاب کرده و به فراگیری آن می‌پردازد. ساز گیتار نیز یکی از نام آشناترین سازهایی است که در دنیا وجود دارد و تقریباً می‌توان گفت در هر فرهنگ و ملتی دارای جایگاه ویژه‌ای است. گیتار، ساز زهی است که هنوز به طور کامل مشخص نشده به کجا تعلق دارد. برخی خاستگاه و محل تولد آن را ایران، برخی یونان و برخی دیگر اسپانیا می‌دانند. به هر حال متعلق به هر منطقه‌ای که باشد فرقی ندارد. افراد مختلفی دست به این ساز داشته و هنرنمایی می‌کنند.

انواع گیتار الکتریکبیشتر ما با شکل و صدای گیتار کلاسیک آشنایی داریم و شاید در زمینه موسیقیایی با سلیقه ما بیشتر جور دربیاید. اما گیتار الکتریک نیز نسلی دیگر از این ساز است که در سبک‌های مختلف موسیقی مورد استفاده قرار گرفته و طرفداران بی‌شماری به ویژه از قشر جوان دارد. البته باید بگوییم که گیتار الکتریک ساز خیلی تازه و جدیدی نیست و بی‌شک چندین گروه موسیقی غربی را می‌شناسید که متعلق به چندین دهه پیش هستند و گیتار الکتریک از جمله سازهایی است که در دستانشان می‌درخشد.

سابقه گیتار الکتریک به اوایل دهه ۳۰ میلادی برمی‌گردد که اولین سازهای این سبکی برای گروه‌های جز jazz ساخته شد و به مرور زمان و با توجه به باگ‌هایی که در ساخت اولیه وجود داشت، به سازی کامل بدل شد که امروزه می‌بینیم و البته همچنان روند تکاملی آن ادامه دارد.

انواع گیتار الکتریک

گیتار الکتریک یا گیتار برقی، به این دلیل به این نام شهرت دارد زیرا سازی است که برای تولید صدا به آمپلی فایر نیاز دارد و با استفاده از انرژی الکتریکی، صدایی که از طریق سیم‌ها تولید می‌شود به گوش شنونده می‌رسد. گیتار الکتریک با توجه به جنس بدنه به دو دسته تقسیم می‌شود:

 1. گیتار الکتریک تو پر (Solid Body) 
 2. گیتار الکتریک توخالی (Hollow body)

انواع استایل گیتار الکتریکبرخی گیتارها نیز ترکیبی از این دو مدل هستند به نام Semi Hollow. کیفیت صدا در هر یک از این گیتارها متفاوت است و بستگی به این دارد که شما چه سبک صدایی را بیشتر می‌پسندید و چه نوع صدایی با سبک نوازندگی شما سازگارتر است. گیتارهای تو پر برای تقویت صدای بلند و پر قدرت، گیتارهای توخالی مناسب تولید صدای آکوستیک و گیتارهایی با بدنه نیمه‌پر نیز برای سبک صدای آکوستیک بیشتر کاربردی هستند.

انواع استایل گیتار الکتریک

گیتار الکتریک دارای انواع استایل زیر است:

 1. استایل Stratocaster: مناسب برای سبک‌های راک و بلوز. معروف‌ترین گیتار الکتریکی که در جهان وجود دارد و به دلیل دارا بودن ۳ پیکاپ سینگل کویل برای نوازندگان مبتدی نیز انتخاب خوبی به حساب می‌آید.
 2. استایل جز: علاوه بر سبک جز برای انواع سبک‌های ایندی و بلوز هم مناسب هستند. گیتاری با بدنه توخالی و سایزی تقریباً بزرگ که صدای نیمه آکوستیک دارد.
 3. استایل SG: این گیتار هم برای افراد مبتدی و هم حرفه‌ای انتخاب مناسبی است و در سبک‌های راک و بلوز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 4. استایل Les Paul: این گیتار دارای صدای گرم‌تر با حجم بیشتر است و برای نوازندگانی که به سبک‌های قوی‌تر علاقه دارند پیشنهاد می‌شود. راک، بلوز و متال از سبک‌هایی است که برای این استایل در نظر گرفته شده است.
 5. استایل Telecaster: این گیتار صدایی شفاف دارد و برای سبک‌های کانتری و ایندی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 6. استایل Metal: این استایل بسیار مناسب سبک‌های سنگین‌تری همچون متال و پانک است و سرعت نواختن و حجم صدای بالایی را در اختیار نوازنده قرار می‌دهد.

نکات مهم هنگام خرید گیتار الکتریک

در راهنمای خرید گیتار الکتریک دانستن نکات زیر لازم و ضروری خواهد بود:

 • همانطور که می‌دانید، اگر قرار است قدم در راه موسیقی بگذارید باید پیش از هر اقدامی سبک خود را مشخص کنید. اینکه از همان اول راه، مسیرتان روشن باشد به نفع خودتان است به خصوص اگر قرار باشد گیتار الکتریک بخرید؛ زیرا این ساز برای هر سبکی مناسب نیست.
 • پیش از پا گذاشتن به فروشگاه نگاهی به جیبتان بیندازید. خیلی مهم است بودجه مناسبی برای خرید گیتار در نظر بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم نسبت به بودجه‌ای که دارید بهترین ساز را انتخاب کنید.
 • نکات خرید بهترین گیتار الکتریکسطحی که کار می‌کنید اهمیت دارد. یک مبتدی تازه‌کار هستید که تازه برای اولین بار دستتان به ساز می‌خورد یا اینکه در سطح متوسط و حرفه‌ای ساز می‌زنید؟ معمولاً کمپانی‌های سازنده ساز برای سطوح مختلف سازهای متناسب همان سطح را تولید می‌کنند. اگر مبتدی هستید خرید یک گیتار الکتریک حرفه‌ای فقط صرف بودجه اضافی است و امکاناتی که در آن قرار داده شده خیلی به کارتان نمی‌آید. خرید یک گیتار الکتریک گران قیمت را بگذارید برای زمانی که مهارت نواختن را به صورت حرفه‌ای فرا گرفتید.
 • اگر مبتدی هستید و از دنیای گیتارها بی‌اطلاعید، از یک راهنمای خرید گیتار الکتریک برای شروع کمک بگیرید. این راهنما یا مطالعه و بررسی دقیق انواع گیتارها است یا اینکه از یک استاد و نوازنده حرفه‌ای مشورت گرفته و حتی می‌توانید برای خرید به آن مراجعه کنید. به هرحال در بازار اجناسی پیدا می‌شوند که به اسم برند خوب فروخته شده اما کیفیت پایینی دارند. در چنین شرایطی خرید یک جنس نامرغوب موجب کاهش انگیزه‌هایتان در همان ابتدا می‌شود.
 • در راهنمای خرید گیتار الکتریک این نکته مهم است که از چه برندی قصد تهیه سازتان را دارید. قطعاً برندهای شناخته شده‌ای وجود دارد که کارشان ساخت و تولید گیتار برقی است و به همین خاطر خرید از این کمپانی‌ها مطمئن‌تر است و خیالتان را راحت خواهد کرد. البته پولی هم که بابت آن می‌پردازید قابل توجه بوده و اگر قرار است نوازندگی حرفه‌تان باشد نه یک سرگرمی زودگذر، هزینه کردن در این زمینه به ضررتان تمام نخواهد شد.
 • اجزای سازنده گیتار الکتریک از جنس چوب بدنه گرفته تا شکل و اندازه دسته‌های گیتار، جنس سیم و… همگی در کیفیت صدای ایجاد شده تأثیرگذار هستند. همه این موارد را هنگام خرید مد نظر قرار دهید.
 • گیتار برقی مارک خوب که متعلق به برندهای نام آشنا باشد در بازار کم نیست و با کمی مطالعه و مشورت می‌توانید بهترین گیتار الکتریک را انتخاب کرده و خریداری کنید.

معرفی چند گیتار الکتریک

 • گیتار الکتریک یاماها مدل Pacifica 012 سایز ۴/۴: از جنس چوب صنوبر و ماهون. دارای ۲۲ فرت.

قیمت حدودی: ۵۵۰۰ الی ۶ میلیون تومان.

 • گیتار الکتریک شکتر مدل Jerry Horton Tempest – ۲۵۶: از جنس چوب ماهون دارای ۲۴ فرت از جنس فلز.

قیمت حدودی: ۱۹ الی ۲۰ میلیون تومان

 • گیتار الکتریک آیبانز مدل EGE N8-PLB: 24 فرت.

قیمت حدودی: ۲۵ میلیون تومان

 • گیتار الکتریک کورت مدل Aero Custom: از جنس چوب افرا و ماهون. دارای ۲۲ فرت فلزی.

قیمت حدودی: ۱۵ الی ۱۶ میلیون تومان.

 • گیتار الکتریک آیبانز مدل PM2AA: دارای روکش طلای لوکس. جنس سدل از استخوان.

قیمت حدودی: ۲۹ الی ۳۰ میلیون تومان.

 • گیتار الکتریک یاماها کد ۱: از جنس چوب افرا و ماهون. دارای ۲۴ فرت.

قیمت حدودی: ۵ الی ۶ میلیون تومان.

 • گیتار الکتریک فندر مدل Squier Bullet Strat with Tremolo Brown Sunburst: جنس صنوبر و ماهون با ۲۱ فرت.

قیمت حدودی: ۹ الی ۱۰ میلیون تومان.

 • گیتار الکتریک کورت x100 opbk: از چوب مرانتی با ۲۴ فرت.

قیمت حدودی: از ۶ الی ۷ میلیون تومان.

 • پکیج گیتار الکتریک یاماها مدل ERG121GP: چوب افرا و صنوبر دارای ۲۲ فرت.

قیمت حدودی: ۷ میلیون تومان

 • گیتار الکتریک PRS SE Mark Tremonti Custom Gray Black: از جنس چوب ماهون دارای ۲۲ فرت.

قیمت حدودی: ۲۷ الی ۲۸ میلیون تومان

سوالات متداول

۱) گیتار الکتریک چند سیم دارد؟

انواع گیتار برقی عموما دارای شش سیم است. برخی از مدل‌های آن نیز که بیشتر برای سبک موسیقی فولک مناسب می‌باشند، دارای دوازده سیم هستند که هر جفت آن با یک نت اما با اکتاوهای متفاوت کوک می‌شود. همچنین گیتارهای برقی دارای ۸-۷ سیم نیز در بازار موجود است که استفاده از آن‌ها چندان معمول نیست.

۲) یادگیری گیتار الکتریک چقدر طول میکشد؟

یادگیری گیتار برقی نیز همانند هر ساز دیگری نیازمند تمرین منظم است. به طور کلی اگر هنرجو به طور منظم به تمرین و تکرار بپردازد، پس از گذشت حدودا ۲ ماه قادر به نواختن آهنگ‌های ساده‌ای است که نیاز به تغییر سیم چندانی ندارند. پس از گذشت ۶ ماه هنرجو با تکنیک‌های نوازندگی همانند Hammer on و Pull off آشنا شده است. پس از یک سال از آغاز یادگیری، شما در اجرای آکوردهای باره دار مهارت کسب کرده‌اید و قادر هستید تا برخی از آهنگ‌های محبوب را بنوازید. و در نهایت با گذشت ۲ تا ۳ سال شما تئوری موسیقی را به طور کامل فرا گرفته‌اید و قادر به بداهه نوازی هستید.

۳) گیتار الکتریک چند اکتاو است؟

به طور کلی گیتار الکتریک دارای ۴ اکتاو است و نت نویسی در آن با کلید سل و ۱ اکتاو بالاتر از صدای حقیقی ساز انجام می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید