راهنمای خرید گیتار الکتریک؛ نکاتی مهم برای خرید بهترین گیتار الکتریک برای شروع

راهنمای خرید گیتار الکتریک برای شروع و گیتار الکتریک مبتدی

در راهنمای خرید گیتار الکتریک باید به ابعاد مختلفی توجه کرد. صدا، کیفیت، قیمت و شکل ظاهری ساز بسیار اهمیت دارد؛ به همین دلیل بهتر است مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را مد نظر قرار دهید، سپس تصمیم به خرید این وسیله بگیرید. در این مقاله هر آنچه برای خرید گیتار الکتریک حرفه‌ای یا گیتار الکتریک مبتدی نیاز دارید را به شما عرضه می‌کنیم.

گیتار الکتریک چیست؟

ساز انواع مختلفی دارد و هر فردی بنا بر سلیقه و استعدادش سازی را انتخاب کرده و به فراگیری آن می‌پردازد. ساز گیتار نیز یکی از نام آشناترین سازهایی است که در دنیا وجود دارد و تقریباً می‌توان گفت در هر فرهنگ و ملتی دارای جایگاه ویژه‌ای است. گیتار، ساز زهی است که هنوز به طور کامل مشخص نشده به کجا تعلق دارد. برخی خاستگاه و محل تولد آن را ایران، برخی یونان و برخی دیگر اسپانیا می‌دانند. به هر حال متعلق به هر منطقه‌ای که باشد فرقی ندارد. افراد مختلفی دست به این ساز داشته و هنرنمایی می‌کنند.

(چنانچه قصد آشنایی با فرق هنگ درام و تانگ درام را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید!)

انواع گیتار الکتریکبیشتر ما با شکل و صدای گیتار کلاسیک آشنایی داریم و شاید در زمینه موسیقیایی با سلیقه ما بیشتر جور دربیاید. اما گیتار الکتریک نیز نسلی دیگر از این ساز است که در سبک‌های مختلف موسیقی مورد استفاده قرار گرفته و طرفداران بی‌شماری به ویژه از قشر جوان دارد. البته باید بگوییم که گیتار الکتریک ساز چندان تازه و جدیدی نیست و بی‌شک چندین گروه موسیقی غربی را می‌شناسید که متعلق به چندین دهه پیش هستند و گیتار الکتریک از جمله سازهایی است که در دستانشان می‌درخشد.

سابقه گیتار الکتریک به اوایل دهه ۳۰ میلادی برمی‌گردد که اولین سازهای این سبکی برای گروه‌های جز jazz ساخته شد و به مرور زمان و با توجه به باگ‌هایی که در ساخت اولیه وجود داشت، به سازی کامل بدل شد که امروزه می‌بینیم و البته همچنان روند تکاملی آن ادامه دارد.

(چنانچه قصد آشنایی با بهترین برند سه تار را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید!)

انواع گیتار الکتریک

یکی از سوالات رایج هنرجویان این است که گیتار الکتریک چگونه کار میکند؟ گیتار الکتریک یا گیتار برقی، به این دلیل به این نام شهرت دارد زیرا سازی است که برای تولید صدا به آمپلی فایر نیاز دارد و با استفاده از انرژی الکتریکی، صدایی که از طریق سیم‌ها تولید می‌شود به گوش شنونده می‌رسد. گیتار الکتریک با توجه به جنس بدنه به دو دسته تقسیم می‌شود:

 1. گیتار الکتریک تو پر (Solid Body) 
 2. گیتار الکتریک توخالی (Hollow body)

(برای یافتن بهترین آموزشگاه موسیقی کودکان در تهران می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید!)

انواع استایل گیتار الکتریکبرخی گیتارها نیز ترکیبی از این دو مدل هستند به نام Semi Hollow. کیفیت صدا در هر یک از این گیتارها متفاوت است و بستگی به این دارد که شما چه سبک صدایی را بیشتر می‌پسندید و چه نوع صدایی با سبک نوازندگی شما سازگارتر است. گیتارهای تو پر برای تقویت صدای بلند و پر قدرت، گیتارهای توخالی مناسب تولید صدای آکوستیک و گیتارهایی با بدنه نیمه‌پر نیز برای سبک صدای آکوستیک بیشتر کاربردی هستند.

(چنانچه قصد نواختن پیانو را دارید، مطالعه مقاله راهنمای خرید پیانو دیجیتال یاماها را از دست ندهید!)

انواع استایل گیتار الکتریک

برای آشنایی با گیتار الکتریک خوب است بدانید که این ساز دارای انواع استایل زیر است:

 1. استایل Stratocaster: مناسب برای سبک‌های راک و بلوز. معروف‌ترین گیتار الکتریکی که در جهان وجود دارد و به دلیل دارا بودن ۳ پیکاپ سینگل کویل برای نوازندگان مبتدی نیز انتخاب خوبی به حساب می‌آید.
 2. استایل جز: علاوه بر سبک جز برای انواع سبک‌های ایندی و بلوز هم مناسب هستند. گیتاری با بدنه توخالی و سایزی تقریباً بزرگ که صدای نیمه آکوستیک دارد.
 3. استایل SG: این گیتار هم برای افراد مبتدی و هم حرفه‌ای انتخاب مناسبی است و در سبک‌های راک و بلوز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 4. استایل Les Paul: این گیتار دارای صدای گرم‌تر با حجم بیشتر است و برای نوازندگانی که به سبک‌های قوی‌تر علاقه دارند پیشنهاد می‌شود. راک، بلوز و متال از سبک‌هایی است که برای این استایل در نظر گرفته شده است.
 5. استایل Telecaster: این گیتار صدایی شفاف دارد و برای سبک‌های کانتری و ایندی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 6. استایل Metal: این استایل بسیار مناسب سبک‌های سنگین‌تری همچون متال و پانک است و سرعت نواختن و حجم صدای بالایی را در اختیار نوازنده قرار می‌دهد.
راهنمای خرید پیانو دیجیتال؛ مشخصات یک پیانو دیجیتال خوب چیست؟

(چنانچه قصد یادگیری و آموزش آنلاین سه تار را دارید، مشاهده این مجموعه ویدئوی آموزشی را از دست ندهید!)

نکات مهم در راهنمای خرید گیتار الکتریک

در راهنمای خرید گیتار الکتریک مناسب برای شروع، دانستن نکات زیر لازم و ضروری خواهد بود:

 • همانطور که می‌دانید، اگر قرار است قدم در راه موسیقی بگذارید باید پیش از هر اقدامی سبک خود را مشخص کنید. اینکه از همان اول راه، مسیرتان روشن باشد به نفع خودتان است به خصوص اگر قرار باشد گیتار الکتریک بخرید؛ زیرا این ساز برای هر سبکی مناسب نیست.
 • پیش از پا گذاشتن به فروشگاه نگاهی به جیبتان بیندازید. خیلی مهم است بودجه مناسبی برای خرید گیتار در نظر بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم نسبت به بودجه‌ای که دارید بهترین ساز را انتخاب کنید.

(اگر قصد انتخاب ساز موسیقی را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید!)

 • نکات خرید بهترین گیتار الکتریکسطحی که کار می‌کنید اهمیت دارد. یک مبتدی تازه‌کار هستید که تازه برای اولین بار دستتان به ساز می‌خورد یا اینکه در سطح متوسط و حرفه‌ای ساز می‌زنید؟ معمولاً کمپانی‌های سازنده ساز برای سطوح مختلف سازهای متناسب همان سطح را تولید می‌کنند. اگر مبتدی هستید خرید یک گیتار الکتریک حرفه‌ای فقط صرف بودجه اضافی است و امکاناتی که در آن قرار داده شده خیلی به کارتان نمی‌آید. خرید یک گیتار الکتریک گران قیمت را بگذارید برای زمانی که مهارت نواختن را به صورت حرفه‌ای فرا گرفتید.
 • اگر مبتدی هستید و از دنیای گیتارها بی‌اطلاعید، از یک راهنمای خرید گیتار الکتریک برای شروع کمک بگیرید. این راهنما یا مطالعه و بررسی دقیق انواع گیتارها است یا اینکه از یک استاد و نوازنده حرفه‌ای مشورت گرفته و حتی می‌توانید برای خرید به آن مراجعه کنید. به هرحال در بازار اجناسی پیدا می‌شوند که به اسم برند خوب فروخته شده اما کیفیت پایینی دارند. در چنین شرایطی خرید یک جنس نامرغوب موجب کاهش انگیزه‌هایتان در همان ابتدا می‌شود.
 • در راهنمای خرید گیتار الکتریک این نکته مهم است که از چه برندی قصد تهیه سازتان را دارید. قطعاً برندهای شناخته شده‌ای وجود دارد که کارشان ساخت و تولید گیتار برقی است و به همین خاطر خرید از این کمپانی‌ها مطمئن‌تر است و خیالتان را راحت خواهد کرد. البته پولی هم که بابت آن می‌پردازید قابل توجه بوده و اگر قرار است نوازندگی حرفه‌تان باشد نه یک سرگرمی زودگذر، هزینه کردن در این زمینه به ضررتان تمام نخواهد شد.
 • اجزای سازنده گیتار الکتریک از جنس چوب بدنه گرفته تا شکل و اندازه دسته‌های گیتار، جنس سیم و… همگی در کیفیت صدای ایجاد شده تأثیرگذار هستند. همه این موارد را هنگام خرید مد نظر قرار دهید.
 • گیتار برقی مارک خوب که متعلق به برندهای نام آشنا باشد در بازار کم نیست و با کمی مطالعه و مشورت می‌توانید بهترین گیتار الکتریک برای شروع را انتخاب کرده و خریداری کنید.
راهنمای خرید ویولن مناسب برای شروع و قیمت ویولن مبتدی

(چنانچه قصد آشنایی با بهترین برند گیتار کلاسیک را دارید، این مقاله می‌تواند شما را راهنمایی کند!)

معرفی بهترین برند گیتار الکتریک

در ادامه شما را با برخی از نمونه‌های بهترین مارک گیتار الکتریک برای شروع و قیمت گیتار الکتریک برای مبتدی آشنا می‌کنیم تا بتوانید هنگام خرید آن‌‌ها را در نظر داشته باشید. محصولاتی که در ادامه معرفی خواهند شد،‌ گزینه‌های مناسبی برای هنرجویان مبتدی هستند که علاوه بر کیفیت مناسب، قیمت مقرون به صرفه‌تری نیز دارند.

۱- گیتار الکتریک یاماها مدل Pacifica 012

این ساز با اندازه استاندارد خود (۴/۴) بدنه‌ای از جنس چوب صنوبر و ماهون دارد. جنس صفحه‌ی انگشت‌گذاری این ساز از رزوود بوده و دارای ۲۲ فرت است. اگر به دنبال سازی مناسب برای شروع هستید، بی شک این گیتار می‌تواند گزینه بسیار ایده‌آلی باشد. قیمت این ساز (در شهریور سال ۱۴۰۰) در حدود ۶ میلیون تومان است.

(برای آشنایی با بهترین مارک ویولن ، مطالعه مقاله زیر شما را با محبوب‌ترین برندها آشنا می‌کند!)

گیتار الکتریک یاماها مدل Pacifica 012

۲- گیتار الکتریک یاماها کد ۱

بدنه گیتار الکتریک یاماها از جنس چوب افرا و ماهون بوده و جنس صفحه انگشت گذاری آن از چوب رزوود است. این ساز دارای ۲۴ فرت بوده و سیستم خرک آن ترمولو می‌باشد. قیمت این ساز خوش نوا (در شهریور سال ۱۴۰۰) در حدود ۶ میلیون تومان است.

گیتار الکتریک یاماها کد ۱

۳- گیتار الکتریک فندر مدل Squier Bullet Strat with Tremolo Brown Sunburst

جنس صفحه پشتی ساز برند فندر از چوب ماهون، صفحه رویی از جنس چوب صنوبر و صفحه انگشت گذاری آن از جنس رزوود است. این ساز دارای ۲۱ فرت می‌باشد و قیمت آن (در شهریور سال ۱۴۰۰) حدود ۷ میلیون تومان است.

گیتار الکتریک فندر مدل Squier Bullet Strat with Tremolo Brown Sunburst

۴- گیتار الکتریک کورت x100 opbk

یکی دیگر از سازهای مناسب برای هنرجویان مبتدی، گیتار الکتریک برند کورت بوده که بدنه آن از جنس چوب مرانتی و دسته آن از میپل است. فینگر برد آن چوب جاتوبا با ۲۴ فرت طراحی و ساخته شده است. قیمت این ساز (در شهریور سال ۱۴۰۰) حدود ۳ میلیون و پانصد هزار تومان است.

گیتار الکتریک کورت x100 opbk

۵- پکیج گیتار الکتریک یاماها مدل ERG121GP

گیتار الکتریک یاماها از سازهای محبوب هنرجویان مبتدی است که جنس بدنه آن از لاله درختی، دسته آن از چوب افرا و صفحه انگشت گذاری آن از جنس چوب رزوود ساخته شده است. این ساز دارای ۲۲ فرت بوده و قیمت آن (در شهریور سال ۱۴۰۰) در حدود ۸ میلیون تومان است.

پکیج گیتار الکتریک یاماها مدل ERG121GP

۶- گیتار الکتریک شکتر مدل Jerry Horton Tempest – ۲۵۶

این ساز بدنه‌ای از جنس چوب ماهون داشته و جنس صفحه‌ی انگشت‌گذاری آن رزوود است. گیتار الکتریک شکتر دارای ۲۴ فرت از جنس فلز بوده و از جمله مدل‌های گیتار است که با قیمت نسبتا گران خود،‌ برای نوازندگان حرفه‌ای انتخاب بهتری است. قیمت این ساز (در شهریور سال ۱۴۰۰) در حدود ۲۰ میلیون تومان است.

گیتار الکتریک شکتر مدل Jerry Horton Tempest – 256۷- گیتار الکتریک آیبانز مدل EGE N8-PLB

این ساز یکی از محصولاتی است که عموما برای هنرجویان حرفه‌ای‌تر پیشنهاد می‌شود. تعداد فرت‌های این ساز ۲۴ بوده و قیمت آن (در شهریور سال ۱۴۰۰) حدود ۲۵ میلیون تومان است.

راهنمای خرید ارگ مناسب برای آموزش و مشاوره برای خرید ارگ مبتدی

گیتار الکتریک آیبانز مدل EGE N8-PLB: 24 فرت۸- گیتار الکتریک کورت مدل Aero Custom

بدنه گیتار کورت از جنس چوب افرا و ماهون و جنس فینگر بورد آن از رزوود است. این ساز دارای ۲۲ فرت فلزی بوده و قیمت آن (در شهریور سال ۱۴۰۰) حدود ۱۵ میلیون تومان است.

گیتار الکتریک کورت مدل Aero Custom۹- گیتار الکتریک آیبانز مدل PM2AA

جنس سدل این ساز زیبا از استخوان و ماشین هد آن دارای روکش طلای لوکس است. گیتار الکتریک آیبانز PM2AA دارای ۲۲ فرت بوده و قیمت آن (در شهریور سال ۱۴۰۰) حدود ۲۹ میلیون تومان است.

گیتار الکتریک آیبانز مدل PM2AA۱۰- گیتار الکتریک PRS SE Mark Tremonti Custom Gray Black

بدنه این گیتار از جنس چوب ماهون و دارای ۲۲ فرت است. به طور کلی طراحی این ساز به گونه‌ای است که دسته عریض و نازک، فرت بورد خوش دست آن از ویژگی‌هایی است که سبب محبوبیت آن شده است. قیمت این ساز (در شهریور سال ۱۴۰۰) حدود ۲۷ میلیون تومان است.

گیتار الکتریک PRS SE Mark Tremonti Custom Gray Blackسوالات متداول

۱) گیتار الکتریک چند سیم دارد؟

گیتار برقی عموما دارای شش سیم است. برخی از مدل‌های آن نیز که بیشتر برای سبک موسیقی فولک مناسب می‌باشند، دارای دوازده سیم هستند که هر جفت آن با یک نت اما با اکتاوهای متفاوت کوک می‌شود. همچنین گیتارهای برقی دارای ۸-۷ سیم نیز در بازار موجود است که استفاده از آن‌ها چندان معمول نیست.

(برای آشنایی با انواع ساز کوبه ای این مقاله می‌تواند شما را راهنمایی کند!)

۲) مدت زمان یادگیری گیتار الکتریک چقدر است؟

یادگیری گیتار برقی نیز همانند هر ساز دیگری نیازمند تمرین منظم است. به طور کلی اگر هنرجو به طور منظم به تمرین و تکرار بپردازد، پس از گذشت حدودا ۲ ماه قادر به نواختن آهنگ‌های ساده‌ای است که نیاز به تغییر سیم چندانی ندارند. پس از گذشت ۶ ماه هنرجو با تکنیک‌های نوازندگی همانند Hammer on و Pull off آشنا شده است. پس از یک سال از آغاز یادگیری، شما در اجرای آکوردهای باره دار مهارت کسب کرده‌اید و قادر هستید تا برخی از آهنگ‌های محبوب را بنوازید. و در نهایت با گذشت ۲ تا ۳ سال شما تئوری موسیقی را به طور کامل فرا گرفته‌اید و قادر به بداهه نوازی هستید.

(اگر به دنبال یافتن بهترین پیانو هستید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید!)

۳) گیتار الکتریک چند اکتاو است؟

به طور کلی گیتار الکتریک دارای ۴ اکتاو است و نت نویسی در آن با کلید سل و ۱ اکتاو بالاتر از صدای حقیقی ساز انجام می‌شود.

(برای آشنایی با ویژگی های سنتور خوب ، مطالعه این مقاله می‌تواند شما را راهنمایی کند!)

۴) چند نوع گیتار الکتریک داریم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که گیتار برقی دارای ۳ نوع محبوب است؛ گیتار توپر، توخالی و گیتار الکتریک ترکیبی (semi hollow) که هر کدام از آن‌ها بیشتر برای سبک خاصی از موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سخن پایانی

گیتار برقی یکی از سازهای نسبتا جدید و پرطرفدار است که توانسته با صدای دلنشین خود، افراد زیادی را به نواختن خود جذب کند. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با این ساز بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید گیتار الکتریک خوب برای شروع را با سهولت بیشتری انتخاب نمائید. امیدواریم بتوانید با در نظر گرفتن نکات اشاره شده در این مطلب،‌ انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید