راهنمای خرید فلوت برای مبتدی‌ها

0
173
راهنمای خرید فلوت برای مبتدی ها

درصورتی‌که برای اولین بار پا به دنیای موسیقی آن‌هم از نوع فلوت می‌گذارید، انتخاب ساز یکی از دلهره‌آورترین مراحلی است که پیش روی خودخواهید داشت. اما این کار غیرممکن نیست و ما اینجاییم تا با مقاله راهنمای خرید فلوت شما را برای یک انتخاب آگاهانه و منحصربه‌فرد یاری کنیم.

پیش از هر چیز تکلیفتان با میزان بودجه، نوع نیاز و خواسته‌هایی که از یک ساز فلوت دارید را مشخص کنید سپس با بررسی انواع مدل‌ها و ویژگی‌ها آنچه را که برای شما مناسب است، انتخاب کنید.

معرفی ساز فلوت

معرفی ساز فلوت

فلوت از انواع سازهای بادی است که نوازنده با دمیدن در سوراخی که در سر آن تعبیه‌شده و باز و بسته کردن سوراخ‌هایی که روی بدنه آن تعبیه‌شده است (با استفاده از سرانگشتان) آن را می‌نوازد اما امروزه با تغییر شکل و جنس فلوت، این سوراخ‌ها با استفاده از کلیدهای روی بدنه کنترل می‌شوند. این ساز بادی از پهلو نواخته شده و نوازنده باید آن را در کنار صورت و در راستای شانه خود قرار دهد. می‌توان گفت بستر اصلی ساز فلوت کشور چین بوده است. در این کشور انواع مختلفی از فلوت وجود دارد که همه آن‌ها به‌عنوان فلوت چینی شناخته می‌شوند. در قدیم فلوت همچون نی از چوب ساخته می‌شد و با گذشت زمان جنس آن به آلیاژ و فلز تغییر پیدا کرد. عمر این ساز چند هزار سال تخمین زده‌شده است.

ابتدایی‌ترین مدل های ساز فلوت چوبی یا سفالی بوده است فلوت چوبی در سرتاسر جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد و از جنس چوب است ولی نوع ساخت آن، قطر فلوت، تعداد سوراخ‌ها، طرز نواختن و … در کشورهای مختلف متفاوت است.

فلوت چوبی

شکل جدیدی که از فلوت در ارکستر سمفونیک‌ها می‌بینید درواقع از اوایل قرن هجدهم در آلمان توسط شخصی به نام بوهم پدید آمد. فلوت از نوع سازهایی است که دارای اشکال مختلفی است ازجمله:

فلوت چوبی :

فلوت چوبی که در ایران استفاده می‌شود فلوتی است که به نام فلوت عربی شهرت دارد.

فلوت ریکوردر :

در راهنمای خرید فلوت ریکوردر این نکته را ذکر می‌کنیم که این مدل به فلوت انگلیسی نیز مشهور است. این ساز به‌صورت مستقیم نواخته می‌شود. همچنین فلوت ریکوردر دارای چهار مدل متفاوت است. مدل سوپرانو با صدای بسیار زیر، مدل آلتو که پس از سوپرانو متداول‌ترین نوع است، مدل تنور (Tenor) که گران‌قیمت است و صدای بمی دارد، مدل بیس که صدای بمی دارد و برای ملودی‌های غمگین مناسب است.

راهنمای خرید فلوت ریکوردر

فلوت کلیددار :

در راهنمای خرید فلوت کلیددار بهتر است بدانید که این ساز به فلوت Boehm، یا فلوت کنسرت و فلوت مدرن نیز شهرت دارد. این فلوت برای افراد مبتدی از جنس روی و مس با روکش نقره است، زیرا باید سبک‌تر باشد و در نوع حرفه‌ای از جنس نقره است. طول فلوت کلیددار حدود ۷۰ سانتیمتر و وزن آن نیز حدود ۶۰۰ گرم است. بر روی بدنه فلوت کلیدهای متعددی قرارگرفته است که برای دست راست و چپ طراحی‌شده و با استفاده از آن می‌توان هوای دمیده شده در فلوت را به‌صورت اصوات مختلف و نت‌های متفاوتی تولید کرد.

مقاله‌ی مرتبط:  لیست قیمت بهترین فلوت های سال 2020
راهنمای خرید فلوت کلیددار

پن فلوت :

نوعی فلوت است که از نی‌های چوبی به هم چسبیده ساخته‌شده است و آن را متعلق به سرخپوستان آمریکای جنوبی می‌دانند. این مدل به‌عنوان انواع فلوت سرخپوستی شناخته می‌شود.

انواع فلوت سرخپوستی ( پن فلوت )

فلوت اوکارینا :

این ساز یکی دیگر از قدیمی‌ترین فلوت‌ها است که معمولاً جنس سفالی دارد اما از شیشه، پلاستیک، فلز و … نیز ساخته می‌شود. این فلوت دارای ۴ الی ۱۳ سوراخ است.

فلوت اکارینا

به هزینه خرید فلوت دقت کنید

درست که است که باید متناسب با جیبتان خرید کنید اما فلوت‌های خیلی ارزان زنگ‌های خطر را به صدا درمی‌آورند. شک نداشته باشید که این مدل اجناس از کیفیت پایینی برخوردار هستند، حالا که قرار است هزینه کنید پس هزینه خود را صرف خرید یک جنس باکیفیت و با طول عمر بلندمدت کرده و پولتان را هدر ندهید. بهتر است بار اول پول خوب بدهید و از کیفیت بهترین فلوت لذت ببرید تا اینکه پس از مدتی مدام پول تعمیرات بدهید.

معمولاً سازهای ارزان‌قیمت هنگام نواختن صدای خوبی ندارند و حتی حرفه‌ای‌ترین نوازنده‌ها هم نمی‌توانند آن را بنوازند. بنابراین درصورتی‌که یک مبتدی با یک فلوت بی‌کیفیت شروع به یادگیری کند، ممکن است اعتمادبه‌نفس خود را از دست بدهد و فکر کند به‌اندازه کافی در این زمینه خوب و مستعد نیست، حال‌آنکه تمام این مشکلات زیر سر ساز ارزان‌قیمت بی‌کیفیت است.

حتما بخوانید:

بهترین ارگ برای شروع

بهترین ساز کوبه ای

در راهنمای خرید فلوت به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر پول کافی برای خرید فلوت مناسب را ندارید گزینه‌های دیگری هم برای شما وجود دارد. یکی از آن‌ها اجاره کردن ساز است. بسیاری از فروشگاه‌ها یا حتی مؤسسات آموزش موسیقی می‌توانند به شما ساز موردنظرتان را اجاره بدهند. این مورد به شما کمک خواهد کرد که هم از یک ساز خوب استفاده کنید و هم درصورتی‌که در بین راه دریافتید که علاقه‌ای به نواختن فلوت ندارید، برای خرید ساز هزینه اضافه نکرده باشید.

یکی دیگر از راه‌های پیش روی شما خرید ساز دست‌دوم است. افراد بسیاری هستند که به دلیل تعویض زمینه موسیقیایی یا حتی خرید ساز حرفه‌ای‌تر فلوت قبلی خود را باقیمت مناسبی به فروش می‌رسانند. این موقعیت می‌تواند یک فرصت طلایی باشد البته هنگام خرید ساز را کاملاً بررسی کنید تا آسیب‌دیده نباشد.

نکات مهم راهنمای خرید فلوت

نکات مهم راهنمای خرید فلوت

 • فلوتی که برای افراد مبتدی طراحی‌شده است مسلماً با فلوت‌های حرفه‌ای متفاوت است. این فلوت باید سبک‌تر، راحت‌تر و در برابر ضربه مقاوم‌تر باشد.
 • کیس نگهداری فلوت را به‌خوبی بررسی کنید تا دچار ایراد یا آسیب‌دیدگی نباشد. جنس داخل آن باید از مخمل باشد تا به‌خوبی از فلوت شما محافظت کند. مخمل را بررسی کنید تا از جعبه جدا نشده باشد.
 • تمام قطعات فلوت را بررسی کنید. ممکن است خراش‌های مویی روی آن ببینید. از سلامت تمام قطعات اطمینان حاصل کنید. همچنین تمام قطعات باید در جای خود قرارگرفته باشند و چیزی از آن‌ها کم نباشد.
 • در راهنما خرید فلوت بدانید که برای نواختن آن باید نفس خود استفاده کنید و به آن بدمید درنتیجه اگر می‌خواهید یک نوازنده حرفه‌ای فلوت باشید باید بر روی مهارت نفس‌گیری و قدرت نفس خود کارکنید. این کار با تمرین‌های زیاد، تمرکز و ورزش‌هایی همچون شنا امکان‌پذیر است.
 • پیش از خرید فلوت را بنوازید و مطمئن شوید که تمام نت‌ها به‌درستی اجرا می‌شوند. درصورتی‌که مبتدی هستید حتماً همراه با یک نوازنده فلوت برای خرید اقدام کنید.
 • در راهنمای خرید فلوت به این نکته توجه کنید که حتماً دنت های ساز را چک کنید. کوچک‌ترین خراش و آسیب بر روی نواختن ساز تأثیر می‌گذارد.
 • زیر کلیدهای فلوت پدهای رنگی و اسفنجی قرار دارد و باید سوراخ‌های آن زیر را بپوشاند نباید صدمه‌دیده یا کثیف باشند. این پدها قابلیت تعویض دارند.
 • جنس فلوت بر روی صدایی که از آن خارج می‌شود اثر می‌گذارد. نقره بهترین آن و بعد فلوت رز گلد می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. فلوت‌ها حتی می‌توانند از جنس تیتانیوم یا پلاتین هم باشند.
 • قسمت سر فلوت خیلی مهم است و اگر توانایی خرید فلوت نقره را ندارید سعی کنید فلوتی تهیه کنید که سری نقره داشته باشد.
 • فلوت‌های با سوراخ باز برای نوازندگان پیشرفته مناسب است. این مدل فلوت‌ها مقاومت هوای کمتری دارند بنابراین نت‌ها راحت‌تر اجرا می‌شوند. در این مدل ممکن است نیاز داشته باشید که تنظیمات را به‌گونه‌ای انجام دهید که از سوراخ باز به سوراخ بسته تغییر کند و سوراخ‌ها را با استفاده از انگشتان خود ببندید تا نت موردنظرتان باکیفیت بهتری تولید شود.
 • کلید inline G بر روی صدا تأثیر نمی‌گذارد و این یک ترجیح شخصی است که بخواهید از آن استفاده کنید یا خیر. این کلید فقط دسترسی به یک کلید را سخت‌تر می‌کند. اگر دستان کوچکی دارید یا عادت دارید که با کلید جی افست بنوازید این گزینه برای شما کارآمد خواهد بود.
مقاله‌ی مرتبط:  لیست قیمت بهترین فلوت های سال 2020

خرید فلوت ریکوردر یاماها مدل YRS 23

Yamaha YRS-23 Flute Recorder

فلوت ریکوردر یاماها مدل YRS 23
 • جنس بدنه: رزین ABS
 • تعداد قطعات: ۳
 • کوک: دو
 • سیستم انگشت گذاری: آلمانی
 • اقلام همراه: کاور کتان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید