راهنمای خرید سنتور برای مبتدی‌ها و حرفه ای ها

0
169
راهنمای خرید سنتور برای مبتدی

اولین قدم برای فراگیری هنر موسیقی خرید ساز مورد نظر است. کسب اطلاعات در مورد ساز و نحوه ساخت و حتی تاریخچه می‌تواند راهنمای خرید سنتور خوب برای شما باشد.

سنتور یک ساز سنتی است که اصالتی ایرانی دارد و از زمان‌های بسیار دور تا به امروز در فرهنگ و هنر سرزمین ما نقش مهمی داشته است. البته برای دوره کوتاهی در زمان پادشاهی قاجاریه منزوی گشت اما با تلاش سازندگان و با کمک دستان هنرمند نوازندگان سنتور دوباره جایگاه خود در موسیقی ایرانی را پیدا کرد و نوای آن شنیده شد. امروزه بسیاری از افراد به سازهای سنتی از جمله سنتور علاقه نشان می‌دهند.

ما با پرداختن به مشخصات سنتور خوب برای خرید به شما کمک خواهیم کرد تا انتخابی مناسب و رضایت بخش داشته باشید. مقاله راهنمای خرید سنتور برای مبتدی اطلاعاتی کافی و مفید در این زمینه را به شما ارائه خواهد داد.

 • همه‌چیز در مورد ساز سنتور
 • نکات مهم راهنمای خرید ساز سنتور

همه‌چیز در مورد ساز سنتور

سنتوری سازی با شکل هندسی ذوزنقه است و اولین چیزی که نظر را جلب می‌کند تعداد زیاد سیم‌های آن است. در نواختن سنتور دست هیچ‌گونه تماسی باسیم‌ها به‌صورت مستقیم ندارد و این ساز با ابزاری به نام مضراب نواخته می‌شوند. سر مضراب، مکانی که باسیم تماس پیداکرده و تولید صدا می‌کند را با نمد می‌پوشانند تا خش صداگرفته و نوای نرم‌تر و زیباتری تولید شود. سنتور در کشور ایران و بخش‌هایی از منطقه بین‌النهرین (منطقه‌ای بین دو رود دجله و فرات) که همان عراق و سوریه امروزی است ساخته و گسترش پیداکرده است. گفته می‌شود که سنتور اولیه از سنگ و پوست درخت باسیم‌هایی از جنس روده بز ساخته‌شده بود.

گفته می‌شود که سنتور ایرانی ، پدر سازهای مختلفی از جمله، قانون، چنگ، هارپسیکورد، یان کین چینی، سیمبالوم و دالسیمرز آمریکایی و اروپایی است.

در مورد انتخاب نام سنتور برای این ساز، برخی معتقدند که سنتور یک نام آرامی از یونان (psalterion) و برخی دیگر آن را در ریشه عربی واژه santir می‌دانند. در بعضی منابع ذکرشده است که نام سنتور اصالتی ایرانی دارد و به معنای لهجه سریع و یا صد رشته می‌باشد. البته نظریات دیگری هم هست که مدعی می‌شوند این نام از دو واژه سومت و آور گرفته‌شده که به معنی صدای آور در سومری است.

راهنمای خرید سنتور خوب

سازهای موسیقی مشابه سنتور از دوره قرون‌وسطی در سراسر جهان وجود داشته است که هر یک با توجه به اینکه در کدام‌یک از نقاط جهان و متعلق به چه فرهنگی هستند اسامی متفاوتی دارند. همچون ارمنستان، چین، یونان، هند و …البته باید خاطرنشان کرد که هر یک از این سازها به شکل‌های متفاوتی نواخته می‌شوند. به‌عنوان‌مثال نسخه اروپای شرقی سنتور به نام سیمبالوم بسیار بزرگ‌تر و رنگین‌تر از سنتور ایرانی است و برای همراهی با موسیقی قومی مجارستان، موسیقی اسلاوی و همچنین موسیقی رومی استفاده می‌شود.

حتما بخوانید:

معرفی بهترین سه تار های حرفه ای

قیمت بهترین سنتورهای ایرانی

البته سنتور عراقی هم وجود دارد که ذوزنقه‌ای شکل و بدنه‌ای از جنس چوب گردو و همچنین ۹۲ سیم از جنس برنز یا فولاد دارد. این نوع سنتور معمولاً از دو ردیف خرک ۱۲ تایی در دو طرف استفاده می‌کند. نسخه غیراستاندارد سنتور عراقی بیش از دوازده خرک دارد که کار با آن و نواختنش را باکمی مشکل مواجه کرده است.

سنتور انواع مختلف و متفاوتی دارد که شامل سنتور سل، لا، سی، کروماتیک، دوازده خرک، چهارده خرک، بأس و … تقسیم می‌شود. رایج‌ترین سنتور ۹ خرک و هفتادودو سیم دارد که به دسته‌های چهارتایی و به‌طورکلی در هجده دسته تقسیم می‌شود. این موضوع را در نظر داشته باشید که به‌طورکلی ۲۵ تن جداگانه در سنتور تولید می‌شود. سنتور توانایی اجرای ۱۲ حالت موسیقی کلاسیک و سنتی فارسی را دارد که اصطلاحاً به هر مجموعه موسیقی کلاسیک فارسی ردیف می‌گویند.

مقاله‌ی مرتبط:  قیمت بهترین سنتور های ایرانی

سنتور از جعبه رزونانس که از کلاف، کفه و صفحه تشکیل‌شده و این اجزا با چسب به یکدیگر متصل شده‌اند. بین کف و صفحه حدود سه الی هفت پل (خرک) وجود دارد که سازنده تشخیص می‌دهد آن‌ها را در کجای ساز قرار دهد. بدنه سنتور از چوب‌های مختلفی همچون، گردو، راش، فوفل، آزاد، رزوود و غیره ساخته می‌شود که چوب گردو رایج‌تر است. درروی جعبه دو حفره به شکل گل وجود دارد که تنها برای زیبایی ساز طراحی نشده و وظیفه ایجاد رزونانس در ساز سنتور را دارد. چگونگی ساخته این جعبه، ضخامت کفه یا صفحه و حتی چگونگی قرارگیری آن‌ها در کیفیت صدای ساز اهمیت بسیار زیادی دارد. البته ضخامت صفحه یا کفه به نوع چوب به‌کاررفته در جعبه نیز بستگی دارد.

اجزای ساز سنتور

یکی دیگر از اجزای ساز شیطانک است، میله‌ای فلزی که در اطراف دو ساق ذوزنقه قرارگرفته و سیم‌های ساز سنتور که سیم‌های سنتور روی آن قرار می‌گیرد. گوشی ساز نیز قسمتی است که در سمت راست ساز قرار دارد و سیم‌ها به آن منتهی شده و توسط آن کوک می‌شوند و در سمت چپ ساز هم سیم گیر قرار دارد. سیم‌های سنتور هم به دلیل جنسی که از آن ساخته شده‌اند به سیم سفید و سیم زرد یا قرمز تقسیم‌شده‌اند.

سنتور با استفاده از مضراب نواخته می‌شود. مضراب‌ها که میله شکل و وزن‌دار هستند بین سه انگشت شست، اشاره و انگشت میانی قرار می‌گیرند. یک سنتور معمولی و رایج ایرانی دارای دو مجموعه خرک (پل) ۹ تایی است که حدود سه اکتاو را در اختیار شما قرار می‌دهد. سیم‌های سمت راست از فلز برنج یا مس ساخته‌شده‌اند درصورتی‌که سیم‌های سمت چپ از فولاد ساخته‌شده‌اند. به هر یک از خرک‌ها چهار سیم متصل است که به‌صورت افقی از سمت راست تا چپ سنتور کشیده می‌شود.

نکات مهم راهنمای خرید سنتور

 • یکی از مهم‌ترین مسائل در راهنمای خرید ساز سنتور این نکته است که به عمر چوب گردوی به‌کار رفته ساز توجه کنید. چوب هر چه کهنه‌تر و خشک‌تر باشد به این معناست که کیفیت بالاتری دارد.
 • توجه داشته باشید که نحوه گره زدن سیم به سیم گیر بسیار بااهمیت است. این امر در نگاه‌داشتن کوک سیم‌ها و کیفیت صدا مؤثر است.
 • همان‌طور که دیده‌اید سنتور سازی است که بر روی پایه یا زمین قرار می‌گیرد و وزن آن برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند. فقط اگر قرار است از پایه یا میز برای قرار دادن سنتور بر روی آن استفاده کنید از استحکام و سلامت آن مطمئن شوید.
مشخصات سنتور خوب برای خرید
 • تمام سازهایی که در ساخت آن‌ها از چوب استفاده‌شده است شرایط خاصی برای نگهداری در آب‌وهوای متفاوت در نظر گرفته‌شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد حتماً با فروشنده مشورت کنید.
 • در راهنمای خرید ساز سنتور حرفه ای باید سنتوری تهیه کنید که جنس سیم‌هایش مرغوب باشد. سیم‌ها حتماً باید دارای چگالی یکسان باشند در غیر این صورت صدای تولیدشده را با اشکال مواجه می‌کند.
 • دقت داشته باشید که صدای ساز باید بم کریستالی، زنگ‌دار، کم‌حجم و یکدست باشد.
 • کوک سنتور در نت‌های متفاوت می کوک، فا کوک و … تا سی کوک، کوک می‌شود. که به ترتیب از صدای بم به زیر می‌رسد. (رایج‌ترین نوع کوک سل کوک است). برای کوک سنتور، از چکش کوک استفاده می‌شود که معمولاً از جنس پلاستیک، چوب و فلز ساخته می‌شود.
مقاله‌ی مرتبط:  قیمت بهترین سنتور های ایرانی
نکات مهم راهنمای خرید ساز سنتور
 • در راهنمای خرید سنتور باید به این نکته‌های ظریف نیز توجه کنید، صاف و مسطح بودن صفحه رویی ساز، اضلاع کلاف و بخش‌های دیگر بدنه سنتور باید دقیق باشد، وجود یک انحنای جزئی به سمت بیرون، در مرکز صفحه زیری اهمیت بسیاری دارد.
 • برای خرید بهترین سنتور ایرانی دقت کنید که چوب گردوی تیره، با راه راست یا فردار عمدتاً از کیفیت بهتری برخوردار است. دقت کنید که برخی چوب‌ها روشن است اما با استفاده از مواد خاصی تیره‌تر شده‌اند. با توجه زیادی ساز را بررسی کنید.

از خریدن سازهایی که در طراحی آن‌ها از معرق و منبت و … استفاده شده است خودداری کنید. این نوع تزئینات بر کیفیت ساز تأثیر منفی می‌گذارد.  

 • سازی را خریداری کنید که چند بار کوک شده است و از فروشنده یا سازنده درخواست کنید که ساز را دوباره کوک کند، آن را بنوازید و اطمینان حاصل کنید که ساز می‌تواند کوک نگاه دارد.
 • از انتخاب سازهایی با صدای پرحجم پرهیز کنید به‌ویژه اگر قرار است ساز ارزان‌قیمتی تهیه کنید. زیرا برای پرحجم‌تر کردن صدای ساز تغییراتی در ضخامت جعبه و کف و … داده‌شده است که در طولانی‌مدت هم‌صدا کیفیت خود را از دست می‌دهد و هم به‌کلی خود ساز کارایی لازم را نخواهد داشت.
کیف مخصوص نگهداری سنتور
 • هنگام خرید سنتور کیف مخصوص نگهداری از آن را تهیه کنید تا در زمان جابه‌جایی و حمل، ساز دچار آسیب و ضربه نشود.
 • درصورتی‌که نوازنده مبتدی هستید و به‌تازگی قصد یادگیری سنتور را دارید حتماً با استاد و یا یک فرد حرفه‌ای برای خرید مراجعه کنید. البته اعتماد بر درستی کار سازنده شرط اول است اما برای اطمینان بهتر است ساز توسط یک فرد ماهر بررسی و نواخته شود.
 • وقتی می خواهید ساز سنتور بخرید، این مثل قدیمی را به خاطر داشته باشید که هیچ ارزانی بی‌علت نیست. ازآنجایی‌که ساز سنتور در مقایسه با بسیاری از سازهای کلاسیک و مدرن بازار خیلی گران هم نیست پس بهتر است اول به کیفیت و دوم به قیمت سنتور آن توجه کنید. با خرید سنتور گران تر از سازندگان مورد اعتماد درواقع عمر و کیفیت هنر خود را گارانتی می‌کنید.
 • پیشنهاد ما خرید حضوری ساز و نواختن و بررسی چندین ساز مختلف است اما درصورتی‌که به هر دلیلی تمایل به خرید حضوری ندارید حتماً از اعتبار سایت یا فروشگاه اینترنتی موردنظر اطمینان حاصل کرده و از شرایط خدمات پس از فروش، تعویض، برگشت کالا و یا گارانتی آن مطلع شوید.

خرید سنتور عشقی مدل ۴ مهر

سنتور عشقی مدل 4 مهر
 • جنس بدنه: چوب گردوی آمریکایی
 • جنس خرک: چوب گردو
 • جنس گوشی کوک: فولاد
 • مضراب: دارد
 • اقلام همراه: یک هارد کیس و مضراب و جعبه مضراب و آچار کوک

خرید سنتور پرنیان مدل استاندارد

سنتور پرنیان مدل استاندارد
 • جنس بدنه: چوب گردو
 • جنس خرک: گردو
 • جنس گوشی کوک: استیل
 • مضراب: دارد
 • سیستم کوک: استاندارد
 • نام سازنده: پرنیان
 • اقلام همراه: هارد کیس، مضراب، جعبه مضراب و آچار کوک

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید