راهنمای خرید پیانو، آکوستیک بهتر است یا دیجیتال؟

0
133
راهنمای خرید پیانو

صرف‌نظر از اینکه شما یک نوازنده حرفه‌ای پیانو هستید یا نوازنده مبتدی که تازه شروع به یادگیری کرده‌اید یک پیانوی باکیفیت می‌تواند به افزایش تکنیک شما کمک کند. بامطالعه و بررسی راهنمای خرید پیانو و اطلاعاتی که در این زمینه به دست می‌آورید می‌توانید به‌راحتی یک پیانو باکیفیت بالا را خریداری کنید. در این مقاله سعی داریم شمارا با نکات مهمی که در خرید پیانو حائز اهمیت است آشنا کنیم. سرفصل‌های زیر را از دست ندهید.

  • پیانو آکوستیک یا دیجیتال
  • راهنمای خرید پیانو دست‌دوم
  • راهنمای خرید پیانو و نکاتی طلایی که باید بدانید

یک پیانوی خوب در هر منزلی می‌تواند به‌عنوان‌یک وسیله زیبا، هنری و تفریحی برای خانواده محسوب شود.

راهنمای خرید پیانو آکوستیک

پیانو آکوستیک یا دیجیتال

می‌توانید برای انتخاب ساز مناسب، راهنمای خرید پیانو آکوستیک و یا راهنمای خرید پیانو دیجیتال را مطالعه بفرمایید. در این مقاله ( راهنمای خرید پیانو ) ما هردوی این پیانوها را هم‌زمان به شما معرفی می‌کنیم تا امکان مقایسه بهتری برای شما فراهم شود و در انتها بتوانید بهترین پیانو را خریداری کنید که با شرایط و خواسته‌های شما همسوتر است. در ادامه مطلب شمارا با ویژگی‌های هر یک از این پیانوها آشنا می‌کنیم.

-اگر بیشتر اوقات در منزل پیانو می‌زنید، پیشنهاد می‌کنیم که پیانوی آکوستیک (که شامل پیانو گرند و پیانو دیواری می‌شود) خریداری کنید. این نوع ساز صدای دلنوازتر و کلیدهای مناسبی دارد. همچنین می‌تواند ابزار زیبایی جهت جلوه بخشیدن به دکور منزل شما باشد. پیانوی آکوستیک هزینه بیشتری را می‌طلبد اما درعین‌حال طول عمر بیشتری هم دارد. برای مثال پیانو گرند حدود ۳۰ الی ۵۰ سال و پیانو دیواری (آپ رایت) عمری ۲۰ الی ۳۰ ساله دارند.

-درصورتی‌که معمولاً بیرون از منزل تمرین می‌کنید یا برای اجرا لازم است که پیانوی خود را جابجا کنید، بهتر است که پیانوی دیجیتال خریداری کنید که قابلیت حمل و جابجایی دارد. در ادامه بحث راهنمای خرید پیانو باید به این نکته اشاره‌کنیم که پیانوهای دیجیتال علاوه بر قیمت مناسب آپشن های مختلف دیگری ازجمله، تنظیم صدا، توانایی ضبط، برنامه‌های یادگیری و … را نیز دارند. در هنگام خرید پیانوی دیجیتال ارزش دارد که هزینه بیشتری صرف کرده و پیانویی با کلید وزنه خریداری کنید. این نوع پیانو حس نواختن یک پیانوی واقعی، با آوایی زیبا و دل‌نشین را در شما ایجاد می‌کند.

-پیانوهای دیجیتال طول عمر کمتری نسبت به پیانوی آکوستیک دارند (در صورت مراقبت حدود ۵ الی ۱۰ سال). همچنین از آنجایی‌که این نوع پیانو قابلیت حمل دارد، ممکن است در مسیر و جابجایی صدمه ببیند و یا حتی سرقت شود.

-درصورتی‌که بودجه بیشتری دارید توصیه می‌کنیم که پیانو آکوستیک خریداری کنید چون در واقع با یک‌بار خرید کردن و پرداخت هزینه، یک پیانوی عمری برای خود خریداری کرده‌اید.

– در مبحث راهنمای خرید پیانو مبلغ و هزینه جایگاه ویژه‌ای دارد. پیانوهای آکوستیک باکیفیت بالا در بازار از قیمت حدود ۵۰ میلیون تا حدود ۵۰۰ میلیون تومان و بیشتر موجود است. معمولاً پیانوهای دیجیتال قیمت‌های پایین‌تری نسبت به آکوستیک دارند. قیمت آن‌ها نیز از حدود ۱۰ میلیون شروع‌شده و به حدود ۹۰ میلیون تومان و بیشتر نیز می‌رسد.

راهنمای خرید پیانو دست‌دوم

اگر بودجه لازم جهت خریداری پیانو را ندارید نگران نباشید. شما یک‌ راه پیش پای خود دارید. خرید پیانوی دست‌دوم. بسیاری از پیانوهای دست دوم باکیفیت وجود دارند که افراد به دلایل مختلف مثل مهاجرت، نیاز مالی و … آن‌ها را به فروش می‌رسانند. برای خرید پیانوی دست‌دوم بهتر است با یک تکنسین در زمینه پیانو مشورت کنید تا خیال شما را از بابت سلامت و کیفیت ساز راحت کند و یا حتی ممکن است پیشنهاد‌های بهتری برای شما داشته باشند. همچنین شناختن و همکاری با یک تکنسین پیانو به شما کمک می‌کند که در طول سال‌ها استفاده اگر درجایی دچار مشکل شدید شمارا در رفع آن یاری کند.

مقاله‌ی مرتبط:  معرفی اپلیکیشن های یادگیری موسیقی به صورت آنلاین

راهنمای خرید پیانو دست دومدرصورتی‌که پیانوی دست‌دوم خریداری می‌کنید. از فروشنده بخواهید که تاریخچه‌ای از آن را به شما ارائه بدهد. به این نکته توجه کنید که پیانوی خوب پیانویی است که به‌صورت مداوم مورد استفاده قرار گرفته است. پیانویی که در انبار یا اتاق زیرشیروانی نگهداری می‌شده و سال‌ها دستی به آن نخورده است ریسک بالایی جهت موش خوردگی؛ کپک و نم و پوسیدگی دارد.

همچنین فروشنده باید بداند آخرین باری که ساز کوک شده است چه زمانی بوده است؟ درصورتی‌که در این مورد اطلاعی ندارد و یا از تاریخ کوک آن‌یک سال می‌گذرد پس حتماً مورد استفاده نبوده است و باید شک کنید که اصلاً درست از آن مراقبت شده است یا خیر؟

فراموش نکنید که ساز شما بخش عظیمی از شخصیت هنری شماست.

راهنمای خرید پیانو و نکاتی طلایی که باید بدانید

– در مورد بودجه تصمیم بگیرید. همیشه خرید باقیمت ارزان وسوسه کننده است ولی درصورتی‌که با یک فروشنده صادق سروکار دارید بهتر است برای سازی هزینه کنید که می‌تواند باکیفیت بالا برای سال‌های زیادی به شما لذت هدیه دهد تا اینکه پول خود را صرف خرید یک پیانوی نامرغوب کنید.

– شاید منطقی به نظر برسد که یک پیانوی نه‌چندان باکیفیت برای آغاز کار هنرجویان مناسب باشد اما واقعیت چیزی دقیقاً برخلاف این است. مسلماً یک پیانوی نامرغوب اصوات باکیفیت تولید نخواهد کرد. این مسئله به‌ویژه برای کودکانی که قصد یادگیری پیانو را دارند (با توجه به دستان کوچک‌تر و کم‌توان‌تر) بسیار بااهمیت هست.

– از برندهای مختلف اطلاعات کسب کنید. برای این کار نیاز به مشورت با مدرس موسیقی خود، تکنسین‌ها و نوازندگان دارید. این افراد از مارک و مدل‌های متنوع اطلاعات مفیدی دارند. شما همچنین می‌توانید با شخصی مشورت کنید که یک برند خاص را مدت‌ها و پیوسته استفاده کرده است. او می‌تواند به شما در مورد تجربیاتش و نقاط ضعف و قوت ساز و برند موردنظر اطلاعات خوبی بدهد. برای پیانوهای دیجیتال برندهای Yamaha Clavinova و Roland HP برندهای معتبری هستند و همچنین برای پیانوهای آکوستیک برندهای Yamaha, Steinway & Sons, Kawai, Baldwin کاملاً شناخته‌شده‌اند.

راهنمای خرید پیانو دیجیتال

– پیانو رو قبل از خرید بنوازید. پیانوهای متفاوت را امتحان کنید و یک قطعه کامل با آن بنوازید و هرکدام که حس خوب به شما داد را انتخاب کنید. شما فرصت دارید و حتماً فروشندگان از نوازندگی شما لذت خواهند برد. پس‌ازاین بابت معذب نباشید و سر صبر و حوصله پیانوی مناسب خود را انتخاب کنید.

– هنگام خرید با یک دوست اهل موسیقی به فروشگاه بروید. شما بنوازید و از او بخواهید به‌دقت به صداها گوش کند و بگوید که کدام ساز نوای دل‌نشین‌تری دارد. البته فراموش نکنید آنچه مهم است نظر شماست؛ زیرا شما ساز را لمس می‌کنید و قرار است مدت‌های زیادی پشت آن نشسته و بنوازید.

– وقت خودتان را با از این فروشگاه به آن فروشگاه رفتن هدر ندهید. معمولاً اکثر فروشگاه‌ها برندهای مختلف را دارند. سازها را پشت سر هم تست کنید تا توانایی مقایسه آن‌ها را داشته باشید.

تمرکز و وقت خود را بر امتحان سازهای مختلف بگذارید نه مکان‌های متفاوت.

– لزومی ندارد بلافاصله پس از تست ساز آن را خریداری کنید. به خود چند روزی فرصت بدهید و بعد از چند روز فکر کردن دوباره به سراغ ساز موردعلاقه خود رفته و آن را بنوازید و توجه کنید که آیا همچنان آن را می‌خواهید یا نه؟

– اگر تکنسین پیانو ماهری می‌شناسید پیش از خرید به همراه او به فروشگاه رفته و از او بخواهید که پیانو را کاملاً بررسی کند و اطمینان حاصل کنید که کیفیت بالایی دارد. شاید برخی از فروشنده‌ها اجازه چنین کاری را ندهند، در این صورت به فروشگاه دیگری بروید.

– درصورتی‌که قصد خرید پیانو برای کودک دارید پیش از خرید او را پشت ساز نشانده و اجازه بدهید با ساز آشنا شود. اینکه کودک با ساز ارتباط برقرار کند عامل مهمی در افزایش انگیزه او برای یادگیری است.

مقاله‌ی مرتبط:  معرفی برند کاسیو - CASIO

– تمام کلیدها را به نرمی امتحان کنید. تمام نت‌ها را اجرا کنید. دقت کنید که آیا با بالا رفتن گام تن و صدا هماهنگ هستند؟ آیا دکمه‌ای نرم‌تر یا سخت‌تر از دیگری هست یا نه؟ خلل در هر یک از این موارد نشان‌دهنده وجود مشکلی در ساز است.

– در هنگام خرید پیانو آکوستیک به این موضوع حتماً دقت کنید که اگر دکمه‌ای هنگام نواختن خودبه‌خود صدایی خارج از تن می‌داد می‌تواند مشکل از شکستن یک پین بلاک باشد و تعمیر آن بسیار پرهزینه است. همچنین در مورد پیانوهای آکوستیک به انتهای کلیدها توجه کنید که آیا مربع هستند یا مستطیل؟ باید مربع باشند.

– هنگام نواختن در یک حجم معمولی به هرگونه صدای تق و کلیکی دقت کنید. حتی اگر خیلی کم بود نشان‌دهنده وجود مشکلی در ساز است. یک نت مشخص را در چندین اکتاو اجرا کنید تا مطمئن شوید کلیدها با یکدیگر هماهنگ هستند. عدم هماهنگی آن‌ها به‌راحتی قابل‌تشخیص است.

– داخل پیانو را چک کنید. فروشندگان باید اجازه چنین کاری را به شما بدهند. دمپرها، چکش‌ها و سیم‌ها را کاملاً راهنمای خرید پیانو مبتدیبررسی کنند. چکش‌ها هنگام نواختن سیم‌ها حرکت می‌کنند و دمپرها نیز زمانی که پای خود را روی پدال قرار می‌دهید حرکت می‌کنند

– چکش‌ها را به‌دقت از نزدیک بررسی کنید و مطمئن شوید که زدگی یا خوردگی نداشته باشد. بعضی از پیانوهای قدیمی ممکن است در اثر غفلت و عدم رسیدگی و مراقبت توسط موش جویده شوند. همچنین توجه کنید که تمام چکش‌ها، سیم‌ها و یا دمپرها سرجای خود قرار داشته باشند و کم و کسری نداشته باشند.

– چکش‌ها باید نرم باشند نه خیلی خشک و سخت و روی آن‌ها باید شیارهایی در حدود ۱٫۳ سانتی‌متر وجود داشته باشد. دمپرها را چک کنید تا فرسوده نباشند. هزینه تعمیر و تعویض آن‌ها بسیار بالاست زیرا نمدهایی که روی دمپرها وجود دارد طی یک فرآیند بسیار تخصصی چسبانده می‌شوند.

-بسیاری از مردم از بررسی زیر پیانو غافل می‌شوند. پیانویی را که خرید می‌کنید از تمامی جهات و زوایا بررسی کنید. زیر آن را چک کنید تا شکستگی، صدمه و یا کپکی دیده نشود. شاید این مسئله خیلی مهم به نظر نرسد اما اگر قصد دارید پیانو را برای مدت زیادی نگهداری کنید به اهمیت این موضوع پی خواهید برد.

-هر سه پدال را امتحان کنید و با فشار دادن آن‌ها به حرکت دمپرها نیز دقت کنید. هم‌زمان با فشار دادن شما آن‌ها باید حرکت کنند.

– از فروشنده بخواهید پل‌های زیر پیانو را به شما نشان دهد. در این قسمت تکه‌های چوبی وجود دارد که سیم‌های بسیاری به آن متصل شده‌اند. بررسی کنید که ترک‌های بزرگی در آن وجود نداشته باشد. (ترک‌های ریز موردی ندارد)

– اگر از نمایندگی خرید می‌کنید شانس بیشتری برای دریافت گارانتی دارید. در مورد خرید پیانوی دست‌دوم ضمانت‌نامه می‌تواند در صورت بروز آسیب و مشکلات احتمالی مقادیری از هزینه‌های تعمیر بکاهد. برخی از فروشندگان خدماتی از قبیل حمل رایگان و یا تعمیرات با تخفیف ارائه می‌دهند. پیش از خرید از خدماتی که می‌توانید بهره‌مند شوید اطلاعات کسب کنید.

– فراموش نکنید که نوع نگهداری و مراقبت شما در طول عمر و سلامت ساز اهمیت بسیار بالایی دارد. پیانوی آکوستیک را به‌طور منظم کوک کنید (۲ الی ۴ بار در سال اول، ۲ بار در سال دوم و پس‌ازآن حداقل سالی یک‌بار). در مورد پیانوهای دیجیتالی دقت بیشتری لازم است؛ زیرا توانایی جابجایی و حمل‌ونقل دارند بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند. همواره توجه کنید که درست نگهداری  و در پوشش مناسبی جابجا شوند. آن‌ها را در محلی که امکان نشتی مایعات و یا گرمای زیاد وجود دارد قرار ندهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید