آموزش گیتار از صفر تا صد با ویدئوهای استاد بابک امینی (رایگان)

آموزش گیتار زدن از صفر

گیتار از جمله سازهای شناخته شده و پرطرف‌دار در جهان است که در بین جوانان از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و از نظر ساختار و تکنیک‌های نواختن، قدمت تاریخی زیادی دارد. گیتار که یک نوع ساز زهی محسوب می‌شود و جزو خانواده سازهای کوردفون (cordophines) یا زه صدا قرار دارد، توانسته همگام با پیشرفت موسیقی در غرب، تکامل و تحول بی نظری داشته باشد. روش یا سبک نواختن گیتار به دو صورت: نواختن با انگشت (فینگر استایل) و نواختن با پیک (پیک استایل) انجام می‌شود و در خصوص انواع مختلف این ساز می‌توان به گیتار آکوستیک، گیتار کلاسیک، گیتار الکتریک، گیتار پاپ واشاره نمود.

افراد بسیاری هستند که در دنیای بی‌انتهای موسیقی علاقه به نواختن گیتار دارند و به دنبال روش‌های بهتر و آسان‌تر یادگیری این ساز می‌گردند. خدمت این دوستان عزیز باید بگوییم که: یادگیری گیتار مستلزم مجموعه‌ای از مهارت‌ها است و نواختن حرفه‌ای این ساز نیاز به آموزش گیتار از مرحله مبتدی و رعایت دستورالعمل‌های مربوطه، استعداد فرد، استاد نوازنده، محیط، زمانی که هنرجو برای یادگیری می‌گذراند وبستگی دارد.

از این رو ما در این پست تصمیم گرفتیم برای هنرجویان عزیز و علاقه‌مندان به یادگیری گیتار به بیان مطالبی در مورد آموزش ساز گیتار از مبتدی تا حرفه‌ای بپردازیم. چنانچه از علاقه‌مندان به گیتار هستید و دوست دارید درباره این ساز بیشتر بدانید، از شما می‌خواهیم خواندن این پست را از دست ندهید.

آموزش گیتار جلسه اول

در ادامه با تماشای اولین جلسه از کلاس آموزش گیتار بابک امینی، با اصول پایه یادگیری این ساز خوش نوا،‌ روش صحیح در دست گرفتن ساز، شیوه درست نشستن و… آشنا خواهید شد. لازم به ذکر است که این دوره آموزشی کاملا رایگان بوده و در ۳۲ ویدئوی آموزشی کامل و بی نظیر در اختیار شما هنرجویان قرار خواهد گرفت. لینک جلسه بعدی در انتهای این مقاله برای شما گذاشته خواهد شد.

حال که این ویدئو را تماشا کردید، پیش از تماشای جلسه‌های بعدی آموزش این ساز باید با اصول کلی نواختن گیتار آشنا شوید تا بتوانید در مدت زمان کوتاه‌تری در نواختن ساز تسلط و مهارت پیدا کنید.

نحوه نگه داشتن گیتار

به یاد داشته باشید که قبل از پرداختن به تمرینات عملی و تکنیک‌های مختلف نواختن گیتار، بهتر است با نحوه در دست گرفتن این ساز و همچنین حالت نشستن در هنگام نوازندگی گیتار آشنا شوید؛ چراکه این دو مرحله از جمله مهم‌ترین گام‌ها در آموزش گیتار محسوب می‌شوند.

(چنانچه قصد یادگیری سه تار را دارید،‌ ویدئوهای آموزش سه تار استاد نیستانی را از دست ندهید!)

روش صحیح نگه داشتن گیتارروش صحیح نشستن و به دست گرفتن گیتار

برای اینکه بعد از مدتی دچار درد در ناحیه کتف و کمر نشوید بهتر است، به این صورت گیتار را به دست بگیرید:

 • قبل از انجام هر کاری ابتدا لازم است یک صندلی با ارتفاع مناسب نسبت به قدتان که دارای کفی صاف، بدون فرو رفتگی و فاقد دسته باشد، برای خود در نظر بگیرید تا راحت‌تر بتوانید گیتار را بنوازید.
 • در هنگام نوازندگی سعی کنید حتماً کمر و گردن خود را کاملاً صاف نگه دارید. ممکن است راست نگه داشتن کمر و گردن در مراحل ابتدایی یادگیری این ساز، برای شما هنرجویان مبتدی کمی سخت باشد؛ چراکه مجبور هستید برای دیدن فرت بورد و حرکت دستتان به سمت جلو خم شوید؛ اما با تمرین زیاد و به‌مرورزمان شما دیگر نیازی به دیدن دستتان نخواهید داشت، پس حتماً صاف بنشینید و گردن خود را راست نگه دارید تا به این شیوه نشستن عادت کنید.

(چنانچه قصد تهیه بهترین مارک گیتار را دارید، مطالعه این مقاله می‌تواند شما را راهنمایی کند!)

روش صحیح نشستن به هنگام نواختن گیتاراگر گیتار شما از نوع فلامنکو، جز، پاپ واست، این‌گونه گیتار را به دست بگیرید: پای راست خود را روی پای چپتان قرار دهید به صورتی که خمیدگی گیتار روی انتهای پای راست شما قرار بگیرید و صفحه پشت گیتار را به صورت کامل به بدنتان بچسبانید. بهتر است در هنگام نواختن گیتار، دسته آن به حالت موازی با زمین و کمی بالاتر باشد. افراد راست دست می‌توانند از این روش برای نگه داشتن گیتار در دستشان استفاده کنند؛ چون با این شیوه هنگام نوازندگی راحت‌تر خواهند بود.

 • چنانچه گیتار شما از نوع کلاسیک است، به این روش گیتار را به دست بگیرید: بین پای راست و پای چپتان کمی فاصله دهید و خمیدگی زیر گیتار را روی پای چپ بگذارید تا بدنه گیتار بین هر دو پا قرار گیرد، حالا پای چپتان را روی زیر پایی قرار دهید و درجه آن را روی ۳ ۴ تنظیم کنید و سپس ساعد دست راستتان را پشت خرک پایین گیتار قرار دهید. به یاد داشته باشید که دسته گیتار شما با خط فرضی زمین باید زاویه ۴۵ درجه ایجاد کند. در این حالت شما به عنوان نوازنده گیتار بیشتر روی پای چپتان مسلط خواهید بود.

برای اینکه احساس تنش در پاهایتان را از بین ببرید و هنگام تمرین راحتی بیشتری داشته باشید، می‌توانید از یک زیرپایی در هنگام نواختن گیتار استفاده کنید.

دست چپ و دست راست هنگام نگه داشتن گیتار

حالت دست چپ

انگشت شست دست چپ شما باید به صورت کامل پشت دسته گیتار قرار بگیرد. نباید شست شما به دسته ساز فشار وارد کند؛ چراکه باعث خستگی مچ دستتان می‌شود. انگشت‌های دیگر دست چپ شما هم باید به صورت چکشی بر روی دسته گیتار قرار بگیرند، به‌طوری‌که فقط نوک انگشتان شما با سیم‌های ساز در تماس باشند، چراکه در غیر این حالت صداهای تولید شده از گیتار شما شفاف و تمیز نخواهد بود.

نت گیتارحالت دست راست

با دست راست خود مضراب را به وسیله انگشتان شست و اشاره نگه دارید به صورتی که نوک کوچک مضراب به سمت خارج باشد. انگشت‌های دیگر دست راست شما نیز باید به هم بچسبند و زیر انگشت اشاره‌تان قرار بگیرند. مچ دست راست شما هم باید راحت و بدون گرفتگی باشد و به یاد داشته باشید که محل برخورد مضراب با سیم‌های گیتار باید در فاصله ۳ اینچی از پل گیتار قرار بگیرد. ساعد دست راستتان را با آرامش و به صورت راحت روی بدنه گیتار بگذارید و هیچ گونه فشاری وارد نکنید.

هنرجویانی که تمایل دارند در حالت ایستاده به نواختن گیتار بپردازند، بهتر است به این نکته توجه کنند که؛ بند گیتار باید به شانه چپ انداخته شود و نباید خیلی بلند یا خیلی کوتاه و آویزان باشد، چراکه این امر باعث عدم تسلط شما روی گیتار می‌شود.

معرفی سیم های گیتار

برای هنرجویانی که تازه می‌خواهند آموزش گیتار از صفر را فرا بگیرند، دانستن اسم و نام سیم‌های گیتار (E B G D A E) از جمله موارد اولیه است که با شماره گذاری سیم‌های گیتار و بیان نام سیم‌های این ساز شروع می‌شود. فرقی نمی‌کند اسم سیم‌های گیتار به فارسی باشد یا انگلیسی، آنچه مهم به نظر می‌رسد؛ دانستن نام این سیم‌ها بر اساس اصول و قراردادهای جهانی است. اگر هنرجو اسم سیم‌های گیتار را به ترتیب بداند، هنگام یادگیری نت‌های گیتار، کوک کردن گیتار، تعویض سیم‌های گیتار، استفاده از آموزش‌های مربوط به گیتار ودیگر با مشکل مواجه نخواهد شد.

شماره گذاری سیم‌های گیتار

در بازار اکثر گیتارها دارای ۶ عدد سیم هستند. شماره گذاری سیم‌های گیتار معمولاً از سمت پایین به بالا انجام می‌شود. همواره در این شماره گذاری، باریک‌ترین سیم؛ سیم شماره یک و به ترتیب شماره سیم‌های بعدی گیتار: ۲، ۳، ۴، ۵ و ضخیم‌ترین سیم گیتار هم؛ سیم شماره شش است.

شماره گذاری سیم های گیتاربه یاد داشته باشید که هنگام در دست گرفتن گیتار، نزدیک‌ترین سیم به ران پای شما، سیم پایینی یعنی سیم شماره یک است.

اسم سیم‌های گیتار

اسم سیم‌های گیتار بر اساس کوک استاندارد و همچنین با توجه به نتی که هرکدام از سیم‌های این ساز در حالت سیم آزاد اجرا می‌کنند، نام گذاری شده و عبارت‌اند از:  E، B، G، D، A، E

 • سیم اول که پایین‌ترین سیم گیتار است: E
 • سیم دوم: B
 • سیم سوم: G
 •  سیم چهارم: D
 • سیم پنجم: A
 • سیم ششم گیتار که بالاترین و ضخیم‌ترین سیم است: E  

اسم سیم های گیتاربه ۳ سیم پایینی گیتار که از نوع سیم‌های نایلونی هستند؛ سیم‌های زیر یا تریبل یا slow می‌گویند و ۳ سیم بالایی این ساز که جنس فلزی یا فنری دارند؛ با نام سیم‌های بَم یا باس شناخته می‌شوند. 

شماره گذاری فرت ها

در ساز گیتار، فرت‌ها از سر دسته ساز به سمت بدنه آن و از شماره ۱ شماره گذاری می‌شوند. برای اجرای صحیح نت‌ها در گیتار لازم است؛ سیم‌ها را قبل از فرت به طرف پایین فشار دهید. بیان این نکته خالی از لطف نیست که بدانید؛ بسیاری از نوازندگان در هنگام آموزش گیتار فقط فرت‌های ۱ تا ۱۲ را به خاطر می‌سپارند؛ چراکه جاگیری نت‌های گیتار از فرت ۱۳ به بعد مجدداً تکرار می‌شود.

شماره گذاری فرت هاشناخت انگشتان دست راست و چپ

برای اینکه هنرجویان عزیز بتوانند در نوازندگی گیتار به نتیجه مطلوبی برسند و از مرحله صفر به مرحله حرفه‌ای تبدیل شوند، در دوره‌های آموزش گیتار مبتدی یکی از مراحل یادگیری، شناختن اسم انگشتان دست راست و دست چپ است.

شناخت انگشتان دست راست و چپ برای نواختن گیتار

بر اساس این نام گذاری، انگشتان دست راست و دست چپ دارای اسامی زیر هستند:

معرفی برند استگ - Stagg

هنرجویان عزیز در صورتی که می‌خواهند اصول انگشت گذاری و اسم سیم‌های مختلف گیتار را راحت‌تر بیاموزند، لازم است حتماً نسبت به اجزای مختلف ساز گیتار نیز شناخت کافی داشته باشند. از این رو ما در این پست به منظور یادآوری مجدد، نام اجزای مختلف گیتار را برای شما عزیزان بیان می‌کنیم تا به خاطر بسپارید:

 • سر دسته
 • خرک
 • هد برای کوک کردن گیتار
 • فرت
 • دریچه خروج صدا
 • تنظیم کننده ارتفاع سیم saddle

معرفی نت های اصلی

شما هنرجویان عزیز برای اینکه بتوانید گیتار را در گام‌های مختلف بنوازید یا از آکوردهای گوناگون در آهنگ‌های خود استفاده کنید، لازم است هنگام فراگیری دوره‌های آموزش گیتار از ابتدا با نت‌های موجود بر روی گیتار آشنا شوید و نت‌های اصلی را یاد بگیرید. توجه داشته باشید که کوک استاندارد ساز گیتار از سیم شماره ۱ تا ۶ به ترتیب شامل نت‌های می، سی، سُل، رِ، لا، می است. در کشورمان برای یادگیری بهتر نت‌های اصلی گیتار توسط هنرجویان از این روش استفاده می‌شود.

خوب است بدانید؛ پایین‌ترین سیم در گیتار که نازک‌ترین سیم هم محسوب می‌شود، بالاترین نت یعنی نت زیر را اجرا می‌کند و بالاترین سیم گیتار که همان ضخیم‌ترین سیم است، پایین‌ترین نت یعنی نت بَم را تولید می‌کند، پس به خاطر بسپارید که ترتیب سیم‌های بالا و پایین در گیتار به جای قرار گرفتن سیم‌ها بستگی ندارد، بلکه به نت‌های بالا و پایینی که هنگام نواختن گیتار تولید شده، مربوط می‌شود.

سخن پایانی

ما در این پست تلاش کردیم شما هنرجویان عزیز و افراد مبتدی را با نحوه صحیح گرفتن گیتار در دست، سیم‌های گیتار، نت‌های اصلی این ساز و همچنین اسامی انگشتان دست بیشتر آشنا کنیم. اگرچه تمرین زیاد و استفاده از تکنیک‌های گوناگون در نوازندگی گیتار بسیار مهم و ضروری است و شما را به فردی حرفه‌ای و ماهر در این نوع موسیقی تبدیل می‌کند، اما لازم است به اصول اولیه هم توجه داشته باشید از جمله اینکه؛ سعی کنید گردن و ستون فقرات خود را به سمت بالا بکشید، شانه‌هایتان را کمی عقب نگه دارید و ماهیچه‌هایتان را رها کنید تا حالت بدنتان در این وضعیت حفظ شود و بتوانید بهتر گیتار را بنوازید.

به یاد داشته باشید که در موقع نواختن گیتار به هیچ عنوان قوز نکنید! چراکه قوز کردن روی وضعیت بدن شما تأثیر منفی داشته و در دراز مدت باعث کمردرد می‌شود. حتماً به دنبال بهترین شکل و استانداردترین روش برای نواختن گیتار باشید و سعی کنید در دوره‌های آموزش گیتار که توسط آموزشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود، شرکت نمایید تا بتوانید در این موسیقی به نتیجه مطلوب برسید.

برای مشاهده ویدئوی جلسه دوم آموزش گیتار مبتدی، کلیک کنید!

چه سازی برای کودکان مناسب است؟ معرفی بهترین ساز برای شروع موسیقی کودکان

2 دیدگاه‌ها

 1. چقدر خوووووب آموزش دادن! من شروع کردم با ویدئو تمرین کردن، امیدوارم که بتونم تا آخرش همینطوری پیش برم

  • سلام هستی عزیز
   وقتتون بخیر
   خوشحالیم که براتون مفید بوده
   جلسه ها رو به صورت مستمر روی سایت میذاریم. با دنبال کردن آنها و تمرین مداوم مطمئن باشید میتونید مهارت‌هاتون رو تقویت کنید.
   موفق باشید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید