هنگ درام چیست؟ آشنایی با تاریخچه ساز هندپن و تفاوت هنگ درام و تانگ درام

0
26
ساز هنگ درام چیست؟ آشنایی با تفاوت هنگ درام و تانگ درام

صدا و شکلی جذاب و جدید که بی‌اغراق گوش هر شنونده‌ای مجذوب نوای آن می‌شود، بی شک متعلق به ساز هنگ درام است. هنگ درام چیست؟ سازی که چند سالی می‌شود در بین افراد مختلف در سرتاسر دنیا طرفداران خاصی داشته و حسابی غوغا به پا کرده است. شکل و ظاهر متفاوت این ساز و نوای ملکوتی و آرام‌بخش آن برای هرکسی جذابیت دارد. علاوه بر اینکه شنیدنش حال خوب به همراه دارد، عده زیادی به دنبال نواختن آن هستند تا این حال خوب را دو چندان تجربه کنند. پیش از هر چیز لازم است بدانید ساز هنگ درام چیست و از کجا و کی پا به عرصه موسیقی گذاشته است. در ادامه مقاله شما را بیشتر با این ساز خوش‌نوا آشنا می‌کنیم.

تاریخچه هنگ درام

ساز هنگ درام یکی از سازهای کوبه‌ای و جوان است که در بازار موجود بوده و می‌توان گفت با شروع قرن جدید میلادی و وارد شدن به قرن بیست و یکم متولد شد. فلیکس رونر و سابینا شرر برای اولین بار این ساز را در شهر برن سوئیس ساختند. سازندگان ترجیح می‌دهند که سازشان “هنگ” نامیده شود و اسم هنگ درام خیلی به مذاقشان خوش نمی‌آید. گفته می‌شود ساز هنگ درام هزاران سال قبل، از یک ساز کوبه ای در قبایل آفریقایی الهام گرفته شده است. به هر حال این ساز در سال ۲۰۰۰ میلادی به بازار عرضه شد و تا به امروز انواع آن به دست علاقه‌مندان می‌رسد.

تاریخچه ساز هنگ درامهنگ درام چیست؟

ساز کوبه ای هنگ از دو قسمت فلزی تشکیل شده است. یک قوس بالایی که به آن “دینگ ساید” گفته می‌شود و نت‌ها بر روی آن قرار گرفته و طرف دیگر که به “گو ساید” معروف بوده و در مرکز آن یک دایره بزرگ تعبیه شده است. این قوس یا به صورت بیضی یا به صورت دایره است که تجربه نشان داده شکل بیضی آن از نظر حجم و کیفیت صدا بسیار بهتر از نوع دایره‌ای آن است.

هنگ درام دارای یک فضای مشخصی است که نت‌ها در آن قرار گرفته و Tone Field نامیده می‌شود. نت اصلی این ساز در واقع همان نت دینگ است که با حرف D به صورت مجزا از سایر نت‌ها نشان داده می‌شود.

هنگ درام چیستشاید هنگ درام شکل و ظاهری ساده داشته و برای ساخت آن خیلی نیاز به فرایندهای پیچیده‌ای نباشد اما در واقع این ظاهر قضیه است و اصلی‌ترین و پیچیده‌ترین پروسه و فرایند، متعلق به کوک کردن نت‌ها در هنگ درام است.

در ساز هنگ درام باید به این نکته اشاره کنیم که تعداد نت‌های این ساز هفت نت و یک نت دینگ است. اما با پیشرفت کار، سازندگان چند نت دیگر هم به آن اضافه کرده و برخی از انواع این ساز دارای ۱۳ نت هستند. درست است که هر چه تعداد نت‌ها بیشتر باشد به نفع نوازندگان است اما باید محدودیت‌های این ساز را نیز مد نظر قرار داد. همچنین توجه داشته باشید که روی قوس بالایی، فضای چندانی برای اضافه کردن نت مهیا نیست.

تفاوت هنگ درام و تانگ درام

در ادامه مبحث ساز هنگ درام، ممکن است برخی هنگ درام را با تانگ درام مقایسه کنند و تمایل داشته باشند، بدانند که تفاوت هنگ درام و تانگ درام چیست تا بتوانند تصمیم بهتری برای انتخاب ساز بگیرند. درباره تفاوت این دو ساز باید گفت:

  • تفاوت هنگ درام و تانگ دراماز لحاظ ظاهری معمولاً به راحتی توان تشخیص این دو ساز از یکدیگر را خواهید داشت. زیرا سازهای هنگ درام دستساز هستند ولی در ساخت تانگ درام از ماشین آلات و ابزارهای بسیار پیشرفته کمک گرفته می‌شود. این تفاوت در ظاهر به علت حجم و سایز این دو ساز نیز است. قطر هنگ درام چیزی بین ۵۲ تا ۵۴ سانتی متر و با ۲۴ سانت ارتفاع است اما اندازه تانگ درام نصف این ساز بوده و حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر قطر دارد.
  • تفاوت دیگر در تعداد نت‌ها دیده می‌شود. تعداد نت‌های هنگ درام با توجه به میزان تخصص نوازنده و حرفه‌ای بودن وی گاه تا ۱۵ نت هم می‌رسد اما تانگ درام در این زمینه با محدودیت روبه‌رو است و نهایت هفت یا هشت نت داشته باشد.
  • صدایی که تانگ درام تولید می‌کند، سطحی و با کشش بیشتر و صدای هنگ درام عمقی و با کششی کوتاه است. همچنین تانگ درام برای نواختن آهنگ‌های شاد بسیار مناسب‌تر از هنگ درام است و با هنگ درام بهتر است مدیتیشن کرده و به یک آرامش عمیق فرو روید.
  • اسکیل و گام در هر دو ساز از نظر نت بندی متفاوت است اما همان نت‌ها و گام‌هایی که در هنگ درام وجود دارد، در تانگ درام نیز پیدا می‌شود.
  • هنگ درام تنها توسط انگشتان دست نواخته می‌شود اما تانگ درام را با ابزاری به نام Percussion Mellet نیز می‌نوازند.
  • هنگ درام معمولاً پس از ۲ تا ۳ سال از کوک خارج می‌شود و نیاز به تیون کردن و کوک دارد اما تانگ درام به چنین چیزی احتیاج ندارد و از این نظر، از مشکلات و دردسرهایی که متوجه کوک هنگ درام است، رها می‌شود.

علت گرانی هنگ درام و برندهای معتبر آن

در ادامه مبحث ساز هنگ درام باید اشاره‌ای هم به قیمت این ساز کنیم. یکی از سوالات متداول علاقمندان به یادگیری هندپن این است که علت گرانی هنگ درام چیست؟ ساز هنگ درام از سازهای گران قیمت به حساب می‌آید. تقاضا برای این ساز بسیار زیاد است اما شاید تعداد سازنده‌های آن در سرتاسر جهان به ۲۰۰ نفر هم نرسد. علت آن هم پروسه سخت و دشوار ساخت این ساز است. در تولید هنگ درام هیچ ماشینی دخالت ندارد و کاملاً توسط دست ساخته می‌شود. انتخاب فلز و آلیاژ مخصوص و روزهای بسیاری که صرف ساخت این ساز و کوک کردن آن شده، دلیلی برای طولانی شدن مراحل ساخت است. همین موضوع سبب شده که انواع هنگ درام دارای قیمت بالایی باشند. در ایران قیمت این ساز از حدود ۹ میلیون تا نزدیک ۳۰ میلیون تومان هم قیمت گذاری شده است. البته افرادی که بودجه لازم برای خرید ساز نو را ندارند، امکان خرید ساز دست دوم برای آن‌ها فراهم است. پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید، از سلامت سازی که خریداری می‌کنید مطمئن شوید.

بهترین مارک هنگ درامبهترین مارک هنگ درام در ایران

ساز هندپن یا هنگ درام در ایران نیز ساخته می‌شود و بهترین مارک هنگ درام در ایران شامل برندهایی چون هنگ درام کیتادرام، آرشاپنتام، یوناپن، ایران هنگ درام، هما، پنرشیا، وندا و… می‌شود. از برندهای خارجی نیز می‌توان به اومانا، یشاما و مراکی اشاره کرد.

برای خرید ساز هنگ درام و شروع یادگیری آن حتماً با افراد خبره در این زمینه مشورت کنید. حتی اگر شده است به فروشگاه مراجعه کرده و این ساز را از نزدیک ببینید. داشتن انگیزه و پشتکار برای ادامه راهتان بسیار حیاتی است.

سوالات متداول

۱- آیا یادگیری هنگ درام سخت است؟

ساز هندپن به طور معمول در دسته سازهای دشوار برای یادگیری قرار نمی‌گیرد. مدت زمان یادگیری هنگ درام عموما در حدود چند ترم است و هنرجو پس از گذراندن دو ترم اول، با اصول اولیه نواختن این ساز به طور کامل آشنا می‌شود. همچنین پس از گذشت حدودا سه ترم دیگر، قادر به نواختن چندین قطعه موسیقی با ساز خود می‌باشد و در حقیقت مهارت نوازندگی را تا حد قابل قبولی کسب کرده است.

۲- جنس هنگ درام از چیست؟

ساز هنگ درام از دو بخش فلزی تشکیل شده است. جنس فلز به کار رفته در این ساز عموما استیل ضد زنگ و یا فولاد نیتراید است که هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب خود را دارند. اما به طور کلی می‌توان گفت که هندپن ساخته شده از فولاد ضد زنگ (استیل) در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت بالاتری دارد. همچنین در صورت ایجاد هر نوع خراش روی سطح ساز، از بروز زنگ زدگی جلوگیری می‌شود. چنانچه تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره ساختار این ساز بی‌نظیر را دارید، اینجا کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید